Autor Tema: KOJE GUME ?  (Posjeta: 13710 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Adam.

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #15 : 05 Veljače, 2019, 22:01:20 »
Da nadodam novo iskustvo na ovu temu
Prije par mjeseci ugrađivao zimske gume APlus na Opel Astru J 17cola, gume užasne, tvrde, plastične, jedva ih namontirali
Ista marka nedavno ugrađivao na Renault Traffic 16cola C guma, gume bile super za montažu, što sam se iznenadio jer je inače na teretni program teže namontirati gume
Ne znam koji je točno sastav gume i o čemu je riječ, al eto razlika, ista marka, ali potpuno drugačija svojstva guma, ove 17ice za Astru su me baš razočarale

Ne znam kako se gume ponašaju u vožnji, ali eto jedno iskustvo što se tiče montaže....
 

Online sigmafahrer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2035
  • Thanked: 708 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Stuttgart
  • Vozilo:: Citroen CX, Mitsubishi Sigma, Jaguar XJR
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #16 : 06 Veljače, 2019, 14:04:35 »
Prošle godine sam sa kolegama ušao u raspravu o gumama, u puno toga se nismo složili, i sam sam vidio koliko ne znam pa sam se uhvatio čitanja. To se odužilo na 2 mjeseca, pregledao sam i proučio oko 60 testova guma iz zadnjih deset godina. Testovi su od ADACa, automotorundsporta, sportauta, Auto Zeitunga, ÖAMTCa... Nisam uzeo u obzir teretne, offroad, slick i još neke specijalne gume. Rezultate testova sam skupio i napravio neke prosječne ocjene, ali samo po markama, po modelima guma bi bilo preopširno. Naravno da se isti modeli guma nisu u svim dimenzijama isto pokazali i da svi modeli jedne marke nisu podjednako dobri. Ljudi o tome knjige pišu,komplicirano je, ja sam sebi pokušao skratiti.
Imam par mjeseci iskustva i na montiranju guma pa sam vidio i tu razliku u kvaliteti. Neke gume ne ispunjavaju svoju osnovnu funkciju, da su okrugle a neke se jako teško ili nikako ne mogu balansirati. Radilo se o onome "jeftino sam prošao".
Dodao sam tome još moje vozačko iskustvo (vozio sam na svojim autima Pirelli,Continental, Dunlop, Michelin,Bridgestone, GoodYear, Firestone, Fuldu, Toyo, Yokohamu ali i one lošije Nankang, Linglong, Pneumant) i napravio neku top listu kojom ću se ja voditi pri kupovini.

ODLIČNE:
         Continental
         Michelin
         Bridgestone
         Dunlop
         GoodYear
         Pirelli

VRLO DOBRE:
            Nokian
            Hankook
            Uniroyal
            Vredestein

PROSJEČNE:
           Semperit
           Toyo
           Fulda
           Falken
           BF Goodrich
           Kumho
           Yokohama
           Kleber
           Firestone
           Nexen
           
UVJETNO PROLAZE:
                 Avon
                 Cooper
                 Maloya
                 Gislaved
                 General
                 Sava
                 Barum
                 Viking
                 Zeetex
                 Pneumant
                 Nankang
                 Maxxis
                 Tristar
                 Federal
                 Apollo
                 Debica

Prva skupina bi bila "nećeš se zajebati", druga "malo je vjerojatno da ćeš se zajebati", treća "dobre za te novce" a četvrta "ako baš moram" . Naravno da svako kupuje gumu po svojim mogućnostima i potrebama i da bi lista uloženo/dobiveno malo drugačije izgledala.
« Zadnja izmjena: 07 Ožujka, 2022, 13:13:22 sigmafahrer »
 

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #17 : 21 Ožujka, 2021, 18:00:15 »
Jel netko čuo za Seher gume?
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.
 

Online sigmafahrer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2035
  • Thanked: 708 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Stuttgart
  • Vozilo:: Citroen CX, Mitsubishi Sigma, Jaguar XJR
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #18 : 21 Ožujka, 2021, 18:31:58 »
Firma Petera Sehera iz Friedberga u Njemačkoj.Osnovani još 1946, radili su protekt gume, 2005. preuzeti od Bridgestonovog lanca First Stop. Samo to znam
« Zadnja izmjena: 21 Ožujka, 2021, 18:34:19 sigmafahrer »
 
The following users thanked this post: OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Offline linoleumboy

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #19 : 21 Ožujka, 2021, 20:53:18 »
Jel netko čuo za Seher gume?

ne budi škrt i kupi kineza i vozi se ko covjek
If I could get all the money back I ever spent on cars, I'd spend it on cars
 

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #20 : 21 Ožujka, 2021, 21:50:05 »
Kaže lik koji na Gralku stavlja Nankang  :punish2:
 Nema to više za kupit, našao neku staru na tavanu pa me zanimalo jer nikad nisam čuo.
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.
 

Offline linoleumboy

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #21 : 21 Ožujka, 2021, 22:01:07 »
Kaže lik koji na Gralku stavlja Nankang  :punish2:
 Nema to više za kupit, našao neku staru na tavanu pa me zanimalo jer nikad nisam čuo.

nankang nisam nikad imao, mada nije losa guma, trenutno se toyo vozi
znaci da si tu gumu jos prije 10g trebao bacit
If I could get all the money back I ever spent on cars, I'd spend it on cars
 

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #22 : 21 Ožujka, 2021, 22:31:42 »
Prije ću kupit nešto na što je mogu namontirat i vidjet kako drži.
Malo sam se pogubio tko je koga kupio, Michelin se baš ne hvali. Našao za Good year.
https://corporate.goodyear.com/en-US/about/our-brand-and-products.html#section2
i Conti
The tire division consists of the Continental, Uniroyal, Semperit, Barum, General Tire, Viking, Gislaved, Mabor, Matador and Sportiva brands.
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.
 

Offline ivmatic86

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #23 : 23 Ožujka, 2021, 10:09:30 »
Ja ovu zimu kupija Viking iz Rumunjske priko neta na Tirendo. 175/55 R13 za Yužinu i montira na 6J felgu. Gume bile stare tjedan dana, cjelogodišnje, par 720kn sa dostavom. Isproba u svin uvjetima osin na snigu. Zasad drže odlično, koliko če trajat, to ču tek vidit  :klinac:
Yugo je više od vozila, to je statusni simbol!
 

Offline Nero

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #24 : 23 Ožujka, 2021, 10:24:20 »
Po suhom, te u početku većina njih drži OK.

Nakon par tisuća, vidi se iznered po kiši.

Ali, ako ćeš pripazit, bit će u redu za vozit se normalno.
.....if I go to hell,then I hope that will burn well......
 

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #25 : 25 Ožujka, 2021, 08:05:09 »
175/55 R13 za Yužinu i montira na 6J felgu.
Malo preniska guma i preširoka felga?
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.
 

Offline ivmatic86

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #26 : 27 Ožujka, 2021, 17:24:44 »
Je, u pravu si, krivo sa upisa, 175/65 R13 je dimenzija. Večina ostalih u toj dimenziji je skuplja  :klinac:
Yugo je više od vozila, to je statusni simbol!
 

Online sigmafahrer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2035
  • Thanked: 708 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Stuttgart
  • Vozilo:: Citroen CX, Mitsubishi Sigma, Jaguar XJR
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #27 : 11 Rujna, 2023, 13:28:45 »
Prošlo je neko vrijeme, skupio sam iskustva sa nekoliko guma pa rekoh da podijelim s vama. Možda će nekome pomoći u odabiru.

Continental Winter Contact TS 850 P. Zimska guma, već sam ju spominjao. Ukratko, vrhunska guma u svim uvjetima, posebno na snijegu. Tiha. Dobar odnos cijene i kvalitete.





Hankook Winter I Cept Evo2. Ovu zimsku gumu imam na Citroenu, mislim da odgovara karakteru auta, udobna je i tiha. Još da nema ovih kosih šara, da su sve uzdužne odgovarala bi i izgledom oldtimeru. Nisam napravio nešto puno km s njom, ali ono što sam vidio : dobro do vrlo dobro.






Vredestein Wintrac Pro Giugiaro. Zimske gume made in Netherland. Inače firma Vredestein postoji od 1908. godine, danas je nama zanimljiva jer ima nekoliko modela guma sa klasičnim, oldtimer profilom. Od 1997. surađuju sa Giugiarom koji im je dizajnirao profile za neke gume. Kako imam slučajno istu dimenziju za Jaguara i zimske za Mercedesa kupio sam potpuno iste gume za oba auta. Poslije dosta km sa njima na oba auta, rekao bih : u ničemu vrhunska ali u svemu solidna. Buka prosječna, ukupna ocjena vrlo dobar.






Continental SportContact 7. Ovu gumu vozim na ljetnom setu na prednjoj osovini na Mercedesu. Jednostavno bez zamjerke, odlična i na mokrom i na suhom. Upravljivost i udobnost 1A. Buka prosječna. Odlična.





Hankook Ventus S1 Evo3, ljetna guma. Iskreno ovo nisam planirao kupiti. Najprije sam kupio prednje Conti za Mercedesa i sezonu poslije planirao stražnje. I tu sam zajebo. Nisam gledao u kojim dimenzijama su dostupne Conti SportContact 7, nema ih koje ja trebam za stražnju osovinu. A kod mene su ljetne u različitim dimenzijama naprijed i iza. Tako da sam morao tražiti bar sličan profil i izbor pao na Hankook. I sad mi je to kao kamenčić u cipeli, različite gume naprijed i iza. Inače svi hvale Ventus S1. Vozim je par mjeseci, otišao s njima i na godišnji i vidim razliku. Nije tako dobra kao Continental, ali nije ni loša. Malo je bučnija od Contija. Vrlo dobra u svemu, jedino gdje je u vrhu je odnos cijena/kvaliteta, performanse.


 
The following users thanked this post: OVERDOSEDSPEEDJUNKIE, Maverick, jeep frik, Čuvitar

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #28 : 09 Siječnja, 2024, 10:01:59 »
Rezervna guma mi se raspada od starosti pa tražim neku jeftinu zamjenu. jeftinu jer mi je glupo vozati skupu gumu u gepeku. Znači nesmije biti sa smjerom kotrljanja već asimetrična ili simetrična, poželjno cjelogodišnja, ol veter  :biggrin:
Bitno mi je samo da se da balansirati i da se ne raspadne sama od sebe za par godina, netreba biti neka koja može prevaliti veliki broj kilometara i imati vrhunske performanse. Ima tko kakvu preporuku iskustva? Dimenzija je 175/70x14.  :thank_you2:
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.