Autor Tema: KOJE GUME ?  (Posjeta: 13677 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Online sigmafahrer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2033
  • Thanked: 707 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Stuttgart
  • Vozilo:: Citroen CX, Mitsubishi Sigma, Jaguar XJR
KOJE GUME ?
« : 05 Siječnja, 2019, 13:23:13 »
Pokušao sam naći neku temu o gumama ovdje na forumu, nisam našao puno osim nekih postova po drugim temama, u garaži itd. Čitao sam jednu raspravu o Nankang gumama, ništa više nisam našao. Pa ajmo ovdje iznijeti neka iskustva sa gumama, možda ima i članova kojima su gume posao pa da čujemo što više mišljenja. Činjenica je da rečenica "guma ko guma" ne stoji, da su razlike ogromne, pa možemo i objaviti svako svojih "top 5" ili "top 10" marki guma pa da vidimo u čemu se slažemo a u čemu razilazimo. Ima vozača kojima je tako svejedno koje gume voze, ne razmišljaju o gumama dok im se ne desi situacija kao ovoj drugarici sa slike  ;D


« Zadnja izmjena: 13 Srpnja, 2020, 11:28:17 sigmafahrer »
 

Offline jeep frik

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #1 : 05 Siječnja, 2019, 22:19:21 »
1. Michelin
2. Dunlop
3. Goodyear
4. Uniroyal
5. Semperit
6. Sava
E sad neke sam vozio prije više god.ugl. za jeep kupujem pa neznam dal vrijedi iznosit mišljenje? Mogu reć jedino da Michelin nije opravdao cijenu, bolje mi je legla Dunlop sto se nisko profilnih tiče. Uniroyal bi izdvojio kao dobru kisnu gumu. Goodyear sam na Jeep stavljao, a savu(eskimo)na gradske jurilice ugl. Bilo je jos tu guma ovo bi mogao izdvojiti da ne kompliciram previše. I nije svaka guma ista naravno. :hi:

Offline gruđo

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #2 : 05 Siječnja, 2019, 22:25:29 »
Continental guma broj 1 za mene.
 

Offline Adam.

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #3 : 06 Siječnja, 2019, 12:57:52 »
U zadnje vrijeme vidim da ljudi dosta kupuju Nankang i Nexen gume, ne čine se kao loše gume
Sava za manje dimenzije dobra, za veće dimenzije lošija
Ne sjećam se sad više koje gume točno smo ugrađivali (mislim da je nešto sa a) , gume užasne za montiranje, nove a plastične, mislim da su čak bile i jako jeftine, tako da i to puno toga objašnjava...
 

Online sigmafahrer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2033
  • Thanked: 707 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Stuttgart
  • Vozilo:: Citroen CX, Mitsubishi Sigma, Jaguar XJR
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #4 : 06 Siječnja, 2019, 14:31:19 »
@Gruđo : Da, Continental je stvarno vrhunska guma, među prvih pet. Jesenas sam prvi put kupio
nove Continental zimske gume. Čitao sam testove, ocjene i ta TS 850 P bila je i pobjednik testova.
Na kiši, na suhom odlična, a prije par dana na povratku u Njem sam se uvjerio da je vrhunska i na snijegu. Kroz pola Austrije snijeg na cesti, ralice još nisu krenule, ali sa ovakvim gumama
ih i ne trebaš. Ja prezadovoljan Contijem.

@Jeep frik : Ovih prvih 5 ok, ali mislim da je mjesto Save malo preoptimistično ako računamo
osobine Savinih guma a ne cijenu. Slažem se za Uniroyal kao kišnu gumu, možda je i najbolja
kišna guma.Nemam puno iskustva s njima ali kum je potrošio dva seta Uniroyala i potvrđuje
to za kišu. Kako je Njemačka zemlja sa puno kišnih dana vidim da puno ljudi ovdje voze
Uniroyal gume.

@Adam : Koliko sam informiran Nexen gume su imale u zadnjih par godina najkraći put od loše
do prosječne gume. Iznenađuju u testovima . Nankang, hm, ja bih rekao mogu proći za tu cijenu,ali ništa više od toga. Kupio sam dvije nove ljetne, ali samo zato jer sam imao stražnje u dobrom stanju pa da imam sve četiri iste.Vozio sam ih samo mjesec dana gradske vožnje prije
stavljanja zimskih i ocijenio bi sa dovoljan(2)
 

Offline M L A D E N

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #5 : 06 Siječnja, 2019, 15:08:08 »
Probao sam stvarno svega.
Sava s3 dobra na snijegu, kisa jako losa.
Nankang ns 2 takoder probao prije 6-7 godina, najgora guma na kisi koju sam ikad vozio.

Continental, michelin, good year, dunlop, sa svima navedenim uvijek zadovoljan, bile ljetne ili zimske.

Proljetos stavio Falken azenis fk510 i guma me stvarno ugodno iznenadila.
Suho ili kisa, drzi vrhunski.
 

Offline bubuleja

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #6 : 06 Siječnja, 2019, 15:42:30 »
Conty je meni top 3
Toyo.. Nula
Sava.. Ok eskimo snijeg i opcenito zima.. Kisa nula
Kina imao na bubi jednoj.. Tako tako.. Za cijenu aj ok.. Ali da kupujem sam nikako..
Falkenice imam na volvu.. Svaka preporuka
Adio mare
 

Offline romyo

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #7 : 06 Siječnja, 2019, 16:30:28 »
Bitna je stavka u cijeloj prici i kamo se auto vozi.
Ljetne vec godinama koristim, evo sad je treci set na autu - Uniroyal.
Rijeka je dosta specificna sa svojom lokacijom i vremenom.
Izvrsna kisna guma, odusevljen sam, Uniroyal Rainexpert.

Zimske nemam pojma  :wink2:
 

Offline el classico

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #8 : 06 Siječnja, 2019, 20:45:27 »
Jedan put imao na autu Pirelli zimske gume.
Uputili se iz Slavonije u Dalmaciju starom cestom, noć prije palo jako puno snijega.
Vozili se na njima po toj  snižini ka po asvaltu.
Drže ka lude.
Kako se topio snig tako se topile i one..



Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro
 

Offline spitfire MK1

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 808
  • Thanked: 67 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: čakovec
  • Vozilo:: triumph spitfire MK1, tomos automatic A3ML
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #9 : 06 Siječnja, 2019, 21:25:32 »
Slažem se za Pirelli. Vozim Winter Sottozero 3 i super drže cestu.
 

Offline hary

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 932
  • Thanked: 73 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Kraljevica
  • Vozilo:: P206, Fiat Tempra
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #10 : 06 Siječnja, 2019, 21:43:32 »
Nakon 26 godina vozačkog staža i vožnje na svakakovim go(v)mama, potvrđujem uniroyal za kišu, a za zimu vozim michelin A4 alpine, ljetne continental premium contact 5 u dimenziji 175/65/14, zadnjih 10-ak godina. Conti eco contact su smeće na kiši, pireli p mislim da je 2000, nis siguran, tvornička ugradnja, promijenio ih nakon 7 mjeseci jer su ko klizaljke na ledu. Eskimo s3 na sijegu ok, mokro i suho-užas na cesti. Vredestain cjelogodišnje su mi za samoubojice po mokrom kao i protektirane od Čebuhara kupljene, a ne zaostaju puno za njima ni kineski tristar.
Toliko od mojih kontakata sa gumama. Ako se sjetim još kojih, napišem.
Life is too short to drive boring cars
 

Offline Rusty

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 125
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Rijeka
  • Vozilo:: e36, e46
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #11 : 07 Siječnja, 2019, 00:00:33 »
Može se ovako do sutra raspravljat, ali ja mislim da je bitna stavka dimenzija gume.
Jer isti model gume nije jednako dobar u svakoj dimenziji.
Tako da bi to trebalo usporediti po dimenzijama kao što se i radi u testovima.
I previše generalizirate markama jer kao što je već napisano bitna stavka je i cijena, a svaka marka ima više modela različite cijene.
Tako da ne seruckam preveć ova tema bi bila ok da se organizira recimo po dimenzijama. :P
Npr. pirelli taj i taj model ta dimenzija je ok ali je slična s xxx gumom koja je xxx jeftinija

 

Offline Bero

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 283
  • Thanked: 9 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Zvijezdane za svemirska putovanja
Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #12 : 07 Siječnja, 2019, 06:29:57 »
Sto se tice zimskih guma, ovdje je sve objasnjeno:


A sto se tice usporedbe mislim da se previse zamarate time. Tu ima toliko varijabli da ako zelite najbolju usporedbu trebalo bi imati isto vozilo u istim uvjetima i sve gume bi trebale biti iste dimenzije (naravno nove) da bi usporedba bila iole adekvatna.
A obzirom da svi ovdje vozimo razlicita vozila u razlicitim situacijama sa razlicitim godistima proizvodnje i razlicitoj potrosenosti guma, nema smisla se raspravljati.
« Zadnja izmjena: 07 Siječnja, 2019, 06:34:26 Bero »
 
The following users thanked this post: vwistra

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #13 : 07 Siječnja, 2019, 09:26:42 »
Koješta, govno je govno u svim dimenzijama, razlika je samo što govno na Peglici i na Bugattiju nema iste posljedice.
Što se tiče proizvođača koji imaju gume različitih cjenovnih rangova - imaju ali druge marke. Good year ima Dunlop, Fuldu, Savu i čini mi se Debicu i tako su i rangirane po kvaliteti ( i dimenzijama, 13-ice preuzimaju "slabije" marke). Čitao sam tekst tipa koji radu u Tigru i tvrdi da je nakon preuzimanja od strane Michelina razvijena guma koja je po osobinama bila preblizu Michelinovim gumama pa su Tigrovu gumu namjerno "pološili".
Slabo kupujem nove gume, obično mi gume traju dulje od auta  :rofl: ali evo malih iskustava
Fulda Carat Assuro- dobra i po kiši i po suhom, slabija trakcija na mokrom (ali to bi vjerojatno svaka bila na 5-ici)
Toyo Proxes R 888 - drži i na vlažnom ali na suhom nije toliko impresivna koliko bi trebala biti s obzirom na namjenu.
Michelin - traje vječno dok se ne raspadne od starosti, bar one stare preko 20 godina, novije se brže troše i preskupe za to što pružaju.
Hankook - imao 1 ćelavu na Yugu, čisto radi probe - iznenađenje - možda zato što je bila toliko ćelava da se šara jedva vidjela, drži ko slick čak i po mokrom  :shok: . Sa druge strane prednje osovine ja bila Michelin Energy u puno boljem stanju i ista dimenzije ali Hankook daleko bolji.
Kumho Power Star - smeće svih smeća, čim je malo vlažno riskiraš život, apsolutno nikakvo kočenje.
Vredstein cjelogodišnja - niš posebno na suhom, odlična na mokrom, na snijegu još neznam, ne očekujem baš nešto.
Dunlop SP Sport 2000 - sve 5 (ljeti naravno)
Sava Eskimo S3 - korištena i preko ljeta (prethodni vlasnik) živi užas na kiši, loša po suhom.
Michelin Alpin (stariji, simetrični)- osrednji na kiši
Goodrich zimska - neočekivano dobra u svim zimskim uvjetima, ljeti pliva po zavojima
Debica cjelogodišnja - podnošljiva
Tigar i Trayal iz doba SFRJ - bolje nego gola felga  :biggrin:
Barum- ljetne- meke i brzo se troše ali zato drže super
         - zimske- iznenađujuće dobre i na snijegu i po kiši
Cooper- solidna

Sve navedene osim Goodricha, Coopera i Debice (14-ice) su 13 cola.
« Zadnja izmjena: 08 Siječnja, 2019, 14:02:46 OVERDOSEDSPEEDJUNKIE »
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.
 

Offline kađo-c

Odg: KOJE GUME ?
« Odgovori #14 : 11 Siječnja, 2019, 12:53:34 »
Osvrnuti cu se samo na zimske jel su ostali vec iznjeli dosta podataka,zimske razlicitih dimenzija i na razlicitim autima godinama vozim od gumaprotekta i ne mislim ih mjenjati kao brend,trenutno na megane-u prve serije naprijed su od gumaprotekta nove drugu sezonu(od 2017),iza goodyear ultra grip 9 (2014)  i goodyear i gumaprotektove su kao nove, poslje skidanja ih operem i premazem glicerinom ispušem na 0.5 bara,s tim da u voznji po zavojima goodyear otraga zna malo baciti guzicu dok gumaprotekt naprijed drzi i prati volan. Ljetne su continental i jako sam zadovoljan s obzirom na širinu od 175 dobro drze zavoje( drzi i grize za asvalt do zadnjeg),dobre su po kisi, guma za pohvalu! Sad na ljeto planiram preci na gumprotekt ljetne pa da vidim kakve su.
« Zadnja izmjena: 11 Siječnja, 2019, 12:59:44 kađo-c »
well pam Wich way to go? left or right?
right!
noo.. its too bad ..
why?
because it was 50/50 shot on you be going left or right,you see we both going left ....