Autor Tema: Aparat za varenje  (Posjeta: 192547 )

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline covjek

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 182
Aparat za varenje
« Odgovori #15 : 06 Siječnja, 2008, 09:53:53 »
Prvo da razjasnimo da plin u zavarivanju nije namjenjen za hladenje nego za stvaranje zaštitne atmosfere oko taline (rastopljenog metala) i tako sprjecavanja kontaminiranja zavara plinovima iz okoline dok se zavar ne ohladi.Kao što si spomenuo,umjesto zaštitnog plina postoji i varijanta koja koristi žicu punjenu mješavinom(FCAW) koja prilikom izgaranja stvara plin i ostavlja naslage na varu (trosku) koja sa potom lako cisti nakon što se zavar ohladi,u biti vrlo slicno REL postupku (sa obloženom elektrodom).Postupak se inace najviše koristi pri zavarivanju konstrukcija na otvorenom ili na mjestima gdje kretanje zraka sprecava uporabu poznatog nam MIG/MAG postupka (Ar,CO2).E sad,je li stvar dobra za limariju?Po meni nema prednosti pred MAG-om (CO2)u zatvorenoj radionici i korisniji je u zavarivanju debljih obradaka.Puno bi pomoglo da si naveo tip aparata,žice,a najbolje i koju sliku zavara.Iz toga se može lako vidjeti u cemu je problem.To što zavar ne ispada lijepo te ne smije obeshrabriti jer sve zahtjeva odredenu praksu,a MAG(CO2) je dobro mjesto za nauciti. :palac:
Welcome to the internet,a place where men are women,women are men and little girls are FBI agents.
 

Offline Risbo

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 1167
  • Spol: Muški
Aparat za varenje
« Odgovori #16 : 06 Siječnja, 2008, 17:31:01 »
Problem je recimo kod REL-a sto treba znati zavarivati tako da troska ispliva na povrsinu a ne da se pomijesa sa zavarom. Mogao  bi to biti isti problem kod ovog zavarivanja sa zicom i prashkom
 

PREDSJEDNIK

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #17 : 14 Siječnja, 2008, 23:26:52 »
Citat: covjek
Prvo da razjasnimo da plin u zavarivanju nije namjenjen za hladenje nego za stvaranje zaštitne atmosfere oko taline (rastopljenog metala) i tako sprjecavanja kontaminiranja zavara plinovima iz okoline dok se zavar ne ohladi.Kao što si spomenuo,umjesto zaštitnog plina postoji i varijanta koja koristi žicu punjenu mješavinom(FCAW) koja prilikom izgaranja stvara plin i ostavlja naslage na varu (trosku) koja sa potom lako cisti nakon što se zavar ohladi,u biti vrlo slicno REL postupku (sa obloženom elektrodom).Postupak se inace najviše koristi pri zavarivanju konstrukcija na otvorenom ili na mjestima gdje kretanje zraka sprecava uporabu poznatog nam MIG/MAG postupka (Ar,CO2).E sad,je li stvar dobra za limariju?Po meni nema prednosti pred MAG-om (CO2)u zatvorenoj radionici i korisniji je u zavarivanju debljih obradaka.Puno bi pomoglo da si naveo tip aparata,žice,a najbolje i koju sliku zavara.Iz toga se može lako vidjeti u cemu je problem.To što zavar ne ispada lijepo te ne smije obeshrabriti jer sve zahtjeva odredenu praksu,a MAG(CO2) je dobro mjesto za nauciti. :palac:



Evo ga,Herkules,danas sam vadio jedan hrdavi puknuti vijak pa sam zavario maticu sa stražnje strane na ostatak vijka i odšarafio sa stražnje strane,malo sam vježbao i skužio da cesto treba kefati taj prašak koji se nakupi na varu da bi se uspostavio kontakt...treba vježbati.

Komande na njemu su;donji desni žuti prekidac je za ukljucivanje,lijevo do njega je bijeli prekidac MIN/MAX s kojim se biraju od dvije jacine struje za zavarivanje,lijevo gore je okrugli crveni potenciometar za regulaciju brzine izlaženja žice za zavarivanje iz pištolja,desno je mjerni instrument.
Crvena LED prikazuje ukljucenost uredaja,žuta LED se pali kada pregori osigurac.





 

Offline covjek

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 182
Aparat za varenje
« Odgovori #18 : 15 Siječnja, 2008, 17:48:22 »
Fino!Imaš aparat koji ce zadovoljiti vecinu tvojih potreba što se tice sitnijih limarskih popravaka.Ako ti ne bi bio problem,bi li potegnuo jedan zavar pa lupio par fotki iz blizine(zanima me kako izgleda da bi ti eventualno mogao predložiti nešto za poboljšanje).Svakako bi bilo dobro da navedeš i vrstu i tip žice,jer je pravilan materijal u žici presudan za kvalitetu zavara.Još mi nešto nije jasno,kažeš da cistiš prašak koji se nakupi na zavaru :shock:.Toga kod MIG/MAG zavara ne bi smjelo biti jer on koristi atmosferu zaštitnog plina iz boce(Argon,CO2).Svakako uslikaj zavar jer slika govori tisucu rijeci. :bye: Ispravak: Aparat od kolege Predsjednika ne koristi plin iz boce jer ima žicu punjenu mješavinom koja pri sagorijevanju ispušta zaštitni plin.Moja greška jer sam pretpostavio da koristi plin,a svi znamo da je pretpostavka majka zajeba. :roll
Welcome to the internet,a place where men are women,women are men and little girls are FBI agents.
 

PREDSJEDNIK

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #19 : 16 Siječnja, 2008, 23:58:06 »
Budem poslikao kad budem nešto ozbiljno vario.
 

sony

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #20 : 20 Siječnja, 2008, 11:21:07 »
evo i ja kupio isti takav aparat pa kad cu nesto ic varit poslikat da pokazem...
inace nisam bio siguran dal da ga kupim jer kosta 1100 kn a dodam jos tolko i imam pravi aparat s bocom , posto meni treba taj aparat samo za auto i u pravilu za limove prednost mi je sto nema bocu i nemoram i bocu teglit za sobom a male dimenzij i masa  su mu prednost u mobilnosti , posto nema boce nemoram nikog molit da mi ju da napunit pa brinut kolko ima itd. to su po mojem misljenju neke od prednosti a mane ... pa najvecu mu je snaga posto mislim da ce se brzo pregrijati , velim ne znam nisam jos nista radio  i ne znam al koliko treba meni toliko ce ja mislim dobro sluzit ...
aparat je isti kao na slici gore od kolege predsjednika pa ikakvo iskustvo komentar dobrodoslo ( moze bit i lose ).. :haha:
 

ludaman

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #21 : 20 Siječnja, 2008, 15:31:47 »
trenutno sam u kupovini co2 aparata... e sad jel mi netko moze usporedit ovaj aparat i co2, radim auto i nesmije bit fusanja tj losih varova.. sa co2 imam prakse ali s ovim nisam nikad bio u dodiru..
p.s. jel mi mozete preporucit neki dobar co2 aparat a da nije skup :)
 

Offline covjek

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 182
Aparat za varenje
« Odgovori #22 : 20 Siječnja, 2008, 19:20:02 »
Što se tice jednostavnosti uporabe za limariju CO2 je zakon,ja sam prije nekog vremena kupio VARSTROJ 1805 za cca.3500 kn u Merkuru.Aparat je solidan za hobi,a za deblje stvari ionako koristim REL.Dobro je na njemu što ima integriranu opciju 220/380 V,odvojiv pištolj,postolje za bocu...Stvarno ne znam što bi za te novce bolje mogao dobiti.Doduše treba uzeti u obzir i trošak boce(ja sam uzimao novu u Messeru i kaucija me koštala me oko 200 eura).Možda po oglasima ima i jeftinije ali meni se nije dalo zajebavati.Ovo što je kolega Pedsjednik kupio nije loše,ali za tanje materijale može biti problematicno za razliku od aparata sa zaštitnim plinom iz boce(progorjevanje materijala i naknadna obrada zavara).
Welcome to the internet,a place where men are women,women are men and little girls are FBI agents.
 

sony

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #23 : 20 Siječnja, 2008, 19:49:19 »
Citat: covjek
Što se tice jednostavnosti uporabe za limariju CO2 je zakon,ja sam prije nekog vremena kupio VARSTROJ 1805 za cca.3500 kn u Merkuru.Aparat je solidan za hobi,a za deblje stvari ionako koristim REL.Dobro je na njemu što ima integriranu opciju 220/380 V,odvojiv pištolj,postolje za bocu...Stvarno ne znam što bi za te novce bolje mogao dobiti.Doduše treba uzeti u obzir i trošak boce(ja sam uzimao novu u Messeru i kaucija me koštala me oko 200 eura).Možda po oglasima ima i jeftinije ali meni se nije dalo zajebavati.Ovo što je kolega Pedsjednik kupio nije loše,ali za tanje materijale može biti problematicno za razliku od aparata sa zaštitnim plinom iz boce(progorjevanje materijala i naknadna obrada zavara).


tako nesto sam i ja procitao i malo me uplasilo da nisam bacio pare za to a treba mi bas za auto ...
joj daj mi neko reci da se nisam zaj..o  :fool:
 

Offline covjek

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 182
Aparat za varenje
« Odgovori #24 : 20 Siječnja, 2008, 21:57:13 »
Nije neki zajeb,jedino što ce ti trebati više prakse da bi postigao zadovoljavajuce rezultate.
Welcome to the internet,a place where men are women,women are men and little girls are FBI agents.
 

sony

  • Gost
Aparat za varenje
« Odgovori #25 : 21 Siječnja, 2008, 12:24:40 »
znaci mogao bi lim varit sa tim aparatom a da ne zgori ?
oprostite na svim ovoim pitanjima al usrao sam se da nisam kupio macka u vreci i da sam popusio lovu koje ionako nemam nesto...
hvala na odgovorima.
 

Offline kile

Aparat za varenje
« Odgovori #26 : 21 Siječnja, 2008, 13:04:34 »
Pa uzmi komad lima i probaj.
Javi rezultate.
 

Offline aske777

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 254
Aparat za varenje
« Odgovori #27 : 21 Siječnja, 2008, 13:20:32 »
Ja sam zbaivo stari iskrin TiG od 400A jedvam cekam da ga oprobam....

MIG-MAG VARSTROJ 1700 imam godinu dana kupljen za 2500kn i nisam zadovoljan jer sam se navika na profesionalne od 10000kn+ koji vare šta te volja...  Nije ni ovi loš drag mi je šta ga mogu za sebom gurati i gonjati.... Po meni svi ti aparati ispod 5000kn nisu nešto....
ITB+MEGASQURT+6A+KR= 190BHP
 

Offline covjek

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 182
Aparat za varenje
« Odgovori #28 : 21 Siječnja, 2008, 15:14:53 »
Slažem se da nema profi aparata ispod 10000 kn makar bi ja digao tu granicu i više.Pogotovo što se tice TIG-a,koji je bez vodenog hladenja za zavarivanje aluminija totalna šljuka.Ali ja nisam od onih koji ce sad srat ekipi nekaj tipa "kaj si to govno kupio,trebao si potrošiti bar 10000 eura".To da profesionalni alat košta znaju i vrapci na grani,ali nekome tko treba promjeniti rubnjak ili pragove to se nece amortizirati nikad.Za "pikanje" je sasvim zadovoljavajuce ovo što se može naci po trgovackim centrima tipa Pevec,a kad covjek ude u štos onda može uzeti nešto bolje ako želi.Ali prije svega je bitna ruka i praksa jer onaj koji ne zna zavarivati sa aparatom za 1000 kn,nece znati ni sa onim za 1000000 kn. @ Sony- Nemoj se bojati da aparat nece zavarivati jer je to glupost,a sad hoceš li probušiti lim na dva-tri mjesta nije bed,TREBA VJEŽBATI.Kaže stara latinska "Ne bojimo se jer je teško,nego je teško jer se bojimo!" :D Uzmi komad pleha i poslikaj rezultate,budeš vidio da sa svakim novim zavarom postaješ sve bolji. :palac:
Welcome to the internet,a place where men are women,women are men and little girls are FBI agents.
 

Offline Tookie

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 2699
Aparat za varenje
« Odgovori #29 : 21 Siječnja, 2008, 17:35:27 »
PRAVA sramota je da imam 8 preofesinalnih aparata
a da nema blage o aparatu...

moram sam ovo rec da bi me bilo jos vise sram da se
uhvatim knjige ili oca za rukav... :subi:  :zid:
..."I noga u guzicu je isto korak naprijed"...