Autor Tema: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila  (Posjeta: 5094 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« : 26 Prosinca, 2017, 15:31:58 »
Kao što sam naslov kaže, da li netko ima iskustva s time, bilo da je radio osobno ili mu je to radio netko drugi?

U mome Mercedes W 108 imam podosta dijelova drveta na instrument tabli i oko prozora. Dio mi nedostaje, dio je više ili manje oštećen, samo manji dio izgleda kao solidna osnova za restauraciju.

Obzirom da se radi o teško i skupo dobavljivim dijelovima, moram dobro razmisliti kako ću riješiti taj problem, jer ja o tome ne znam ništa, i ne bih se usudio sam obnavljati.

Dakle, neki restaurator namještaja, ili netko tko radi na interijeru jahti, su prve stvari koje mi padaju na pamet. Osoba s iskustvom koja zna što radi.

Svaka informacija ili fotografija je dobro došla.

Vizaulno gledajući, od ovakovog stanja...










...bi trebalo doći do nečeg sličnog ovome (nije isti tip furnira, ali je isti tip vozila):












Intersira me da li se nešto ovako (ili slično ovome) može napraviti kod nas ili u susjednim zemljama, ili moram tražiti riješenje po svijetu.
« Zadnja izmjena: 26 Prosinca, 2017, 15:34:09 brum »
 

Offline max250

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 255
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: zagreb
  • Vozilo:: mercedes w108 250se
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #1 : 26 Prosinca, 2017, 16:14:06 »
 ako nađeš rješenje za drvo.bilježim se.
 

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #2 : 26 Prosinca, 2017, 17:28:24 »
ako nađeš rješenje za drvo.bilježim se.

Jedno riješenje imam - firma iz Njemačke i USA će za "solidnu". količinu šuštavaca komotno riješiti naš problem, s naglaskom na riječ solidnu  :cool:

Druga varijanta je nabaviti dijelove koji mi nedostaju i restaurirati to kod nas

Treća varijanta je nabaviti dijelove koji nedostaju i poslati na restauraciju negdje vani.

Nijedna varianta nije jeftina, ali je razlika u cijeni između njih poprilična, pa se isplati istraživati.
« Zadnja izmjena: 26 Prosinca, 2017, 22:11:11 brum »
 

Offline Bero

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 283
  • Thanked: 9 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Zvijezdane za svemirska putovanja
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #3 : 26 Prosinca, 2017, 20:36:13 »
Imam isti problem koji cu uskoro rijesavati na w114. Ja cu se toga sam primiti, javim se s rezultatima.
 

Offline bajavz

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 576
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #4 : 26 Prosinca, 2017, 21:53:45 »
Auuu,sretno ti bilo u pronalasku majstora kod nas.A ako ga nađeš bit će to isto "solidna" količina.Ima tu jako puno posla.  :hi:
 

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #5 : 26 Prosinca, 2017, 22:15:08 »
Imam isti problem koji cu uskoro rijesavati na w114. Ja cu se toga sam primiti, javim se s rezultatima.

Navodno je na W 108 vrlo tanak sloj završnog furnira koji se nestručnim zahvatom može oštetiti, a kako ja stvarno ne znam ništa o tome, ne bih se baš želio učiti.

Jedino, ako je ovo što ja imam jako loše, da se učim na tome, pa onda odlučim što ću dalje.

Javiti ću Vam se, W 114 ima neke stvari koje navodno i meni pašu, pa da to vidim uživo.
 

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #6 : 26 Prosinca, 2017, 22:16:53 »
Auuu,sretno ti bilo u pronalasku majstora kod nas.A ako ga nađeš bit će to isto "solidna" količina.Ima tu jako puno posla.  :hi:

Ma ne sumnjam da će koštati, ali barem bih probao potražiti, pa ako ne ide, ne ide. Glavom se kroz zid ne može.
 

Offline bajavz

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 576
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #7 : 26 Prosinca, 2017, 23:16:38 »
debljina furnira je 0,6 mm tak da treba jako paziti pogotovo kod brušenja.Jedanput kad prebrusiš  :glavauzid:.Treba uzeti u obzir i poroznost furnira,nije svaki isti.Tak da ima tu jako puno posla a di je još zapunjavanje pora prije lakiranja pa lakiranje pa brušenje prije poliranja.To je onako u kratkim crtama da ne pišem cijeli roman.
 

Offline Boxer

  • Administrator
  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 3115
  • Thanked: 144 times
  • Spol: Muški
    • http://alfa-corse.com
  • Lokacija: Čakovec
  • Vozilo:: Ponovo Alfa Romeo Sprint QV
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #8 : 26 Prosinca, 2017, 23:41:07 »
ja sam to radio... da je lako nije al se da napraviti, pitanje je koliko je to netko spreman platiti jer ovo nisu vrata iz bauhausa niti ormar iz ikea-e
Hrđa bez granica
 

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #9 : 27 Prosinca, 2017, 09:18:12 »
Znam da je to pipljiv i osjetljiv posao, a vidio sam i neke uradke "sam svoj majstor" koji su jako lijepo izgledali.

Obzirom da meni fali više od pola drvenih dijelova, a i od ovoga što imam pola je oštećeno, nemam baš puno alternativa, jer ako i krenem spašavati ovo što imam, još mi pola fali, tako da je meni kupovina restauriranih drvenih dijelova skoro pa gotova stvar, isto kao i restauracija sjedala i bočnih stranica.

No, vremena imam pa ću istraživati, nadam se uz pomoć informacija s ovog foruma  :thmbup:
 
« Zadnja izmjena: 27 Prosinca, 2017, 09:32:56 brum »
 

Offline abajo

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 11
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Rijeka
  • Vozilo:: MB
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #10 : 04 Siječnja, 2018, 12:50:50 »
Ja sam pred dosta godina ubacivao drvene elemente u 123-ojku.
Bio sam nabavio mahagonij furnir od 1,2 mm. Mogu reć da sam se s tim dosta napatio.
Ravni dijelovi na ploči i oko mjenjača nisu bili problem, ali zaobljene prema vratima sam morao kuhati u vodi i savijati. Kuhanjem se automatski promijenila boja drva, pa sam morao kuhati sve. Nakraju je bilo lakiranje u polumat sa dvokomponentnim parket lakom.
Sigurno pet ruku ako ne i više, nesjećam se.
Mjenjač je isto rađen od komada mahagonina po uzorku na orig. oblik. Radilo se na tokarskom stroju pa finiš na ruke. Na kraju letraset slova za oznake brzina.
Uglavmo ovo sam radio sebi i rekao sam nikad više, pogotovo drugom, jer takav rad je kod nas nemoguće naplatiti.
 

Offline spitfire MK1

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 808
  • Thanked: 67 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: čakovec
  • Vozilo:: triumph spitfire MK1, tomos automatic A3ML
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #11 : 04 Siječnja, 2018, 20:55:55 »
Problem furniranja zaobljenih dijelova (rubova) može se riješiti sa vakumskom prešom koju imaju bolji majstori. Znači, obradi se komad, namaže ljepilom kao i komad furnira koji se odabere. Nakon sušenja skoro do kraja, stavi se u tu vakumsku prešu (gornji dio je nekakvo gumirano platno preko kojeg neide zrak) i nakon nekog vremena se izvadi van. Poznam tu jednog majstora, ali kao i svi ostali majstori, ne voli raditi za oldtajmeriste jer smo picajzle.  ;D Mogu pitati ak ne riješiš ništa drugo. Naravno, moraš imati sve dijelove.
 

Offline brum

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 339
  • Thanked: 1 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica - Buševec
  • Vozilo:: Mercedes 280 SEL, Seat Altea, VW UP
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #12 : 05 Siječnja, 2018, 14:28:02 »
Obzirom na cijenu restauriranja ili kupovinu gotovih dijelova, u pregovorima sam za jedan automobil koji ima relativno uredan i kompletan interijer, ali je limarski loš pa bi se čak i povoljna kupovina cijelog automobila isplatila zbog ovih dijelova.

Što kažu dalmatinski kolege za ove majstore koji rade oko brodova i jahti, jel bi tu bilo kakve pomoći?
 

Offline ivmatic86

Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #13 : 05 Siječnja, 2018, 17:45:37 »
U St. bi se moglo napravit nešto kod ovih šta rade za brodove, ali za masne pare. Liti to niko neče tit radit, ali sad zimi čak ima neke šanse. Neznan koliko novaca je u igri, ali moga bi nabavit neki kontakt jer san i sam jednon radija bradove- ali nikad interijer ozbiljnije.
Yugo je više od vozila, to je statusni simbol!
 

Offline Boxer

  • Administrator
  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 3115
  • Thanked: 144 times
  • Spol: Muški
    • http://alfa-corse.com
  • Lokacija: Čakovec
  • Vozilo:: Ponovo Alfa Romeo Sprint QV
Odg: Restauracija drvenih dijelova interijera automobila
« Odgovori #14 : 14 Siječnja, 2018, 14:32:06 »
Vakuumska preša nemože isfurnirati takve sitnice, bez kuhanja ništa jer se furnir ako se ne kuha nemože savinuti na takve male pregibe bez da se strga.... Imam i ja vakuum prešu ali takve stvari neidu
Hrđa bez granica