Autor Tema: Zastava 750 LE '81  (Posjeta: 90999 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline tomtom

Zastava 750 LE '81
« : 06 Rujna, 2017, 06:39:26 »
Evo dečkovi da ja predstavim svoju dugo traženu oldschool vozilicu, u traženju sam imao i kontakata tu preko foruma, al uglavnom se izjalovilo zbog mene!
Kako naslov kaže radi se o Zastavi 750 LE iz 1981. Na kilometar satu je kod preuzimanja stajala 41029km koje vlasnik svojom pričom i sasvim pristojno opravdava. Priča mi se sviđa pa i vjerujem u nju mada je stanje kilometara sasvim nebitno. Bitan je sam auto, a on je u sasvim pristojnom stanju za svoje vrijeme, a i godine! Registriran je na PV pločice nisam takvog tražio al kad je naišao nisam niti puno dvojio. Sredinom osamdesetih godina Figuar je imao dvije prometne, u svakoj je stradao po jedan blatobran, a po jednom je ''naravnat'' prednji i zadnji vezni lim, oboje napravio sam vlasnik u svojoj garaži. Desni blatobran je nakon udesa mjenjan, a ljevi pokitan. Pokitan je i prednji vezni lim, a zadnji je ostao nesaniran nakon udarca mada je taj udarac cijeli motor sa getribom pogurnuo pošteni centimetar naprijed. Neovisno o tome, auto vozi savršeno ravno, a tako i koči. Priča oko auta ide tako da je '81 kupljen u Sarajevu te tamo do 2009 i vožen. Nije bio cijelo vrijeme vožen, a rat je proveo pa čak i okupaciju netaknut preživio  parkiran garaži. Sa ratom mu je ivlasnik došao u ZG, a 2009 ga je uvezao u HR i dao cijelog ''pretrest'' tad je zamjenjeno sve potrebno da auto bude ispravan na cesti: nove gume, lajtunge i pakne... Sasvim sigurno i još ponešto, al nitko stručan još nije pregledao auto pa više od ovog i ne mogu napisati. Idea kod kupovine konkretnog Fiće mi je bila da se sigurno nikom nije dalo zafrkavti oko uvoza ako auto te zafrkancije nije bio i vrijedan! Od kako je auto kod mene, vozam se okolo i za sada nisam imao nikakvih intervencija u ili oko auta. Figuara sam kupio sa željom da ga ''personaliziram'' a kako vrijeme odmiče uvlači mi se pod kožu ovakav kakav je i žao mi je raditi bilo što po njemu. Za ovaj dio, hoću li početi kemijat po njemu ću odlučiti nakon što netko stručan da svoju ocjenu stanja limarije jer naravno ima posla po njemu, pristojno hrđav, skoro trul u dnu zadnjih rubnjaka, cijeli pod je prešprican bitumenom il nečim sličnim pa ne mogu nit naslutiti što je ispod toga... No da ne dužim sa piskaranjem evo poneka  slika pa prosudite sami, a kako mi što padne na pamet napišem.









unutrašnjost je sasvim pristojno očuvana, poderana oplata od prstiju...



sjedala cijela, a federe koji su popucali sam zamjenio



na stražnjim tek jedna fleka;







U cijelom postupku traženja auta, a pregledao sam ih tridesetak ovaj je jedini, vjerovali il ne koji je imao sve kapice na felgama i to je detalj koji me dotukao!



Na ovoj se vidi i zadnji vezni lim i ono gore spomenuto ulegnuće koje je pomaklo cijeli motor unaprijed.



na autu su i prednji i zadnji zaštitni limovi;





A da ima i mana ima!















ovo je onaj kitani desni koji sam spomenuo



Ali da je autić izvor veselja oooooooooo je! Kad god mi je prilika provozati se osmijeh mi se ne skida sa lica, a to je neprocjenjivo. Zar ne?
Evo i jedna intervecija u auto. Originalan auspuh je pomalo prdio pa je zamjenjen drugim koji mi je dao vlasnik, al je bio udaren i popigana cijev pa mi je to frend poravnao al i razveselio me kromiranim nastavkom - duplim! Veselju nije bilo kraja, a rezultat budući da je radio napamet je ispao pa sasvim dobar. Zvuk odličan!



Auspuh koji je skinut, usudio bih se reći da je bio čak i prva ugradnja jer na sebi ima pločicu sa Zastavinim amblemom i kataloškim brojem. Njega ću urediti i stavit na zid garaže.
Malo prenisko i malo ukoso, al veseli.



To vam je to za sada. Kad uhvatim vremena napišem kakva mi je idea, kakve dvojbe trenutno imam, a svi savjeti su dobrodošli.  :hi:
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline spitfire MK1

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 808
  • Thanked: 67 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: čakovec
  • Vozilo:: triumph spitfire MK1, tomos automatic A3ML
Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #1 : 06 Rujna, 2017, 12:12:13 »
Ma odličan! Samo vozi. Nisam expert pa ne znam čemu služe one gurtne na branicima! To je iz ere par-nepar da si ga vukao po cesti?  ;D
 

Offline ivmatic86

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #2 : 06 Rujna, 2017, 13:03:03 »
Dobarrrr  :klinac: Imaš nešto posebno u planu ili samo vožnja u ovakvon stanju?
Yugo je više od vozila, to je statusni simbol!
 

Offline baho

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #3 : 06 Rujna, 2017, 13:09:52 »
odličan svaka čast  :kokice: :kokice: :kokice:
da je bar svaki dan nedjelja ujutro...
 

Offline krntija

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #4 : 06 Rujna, 2017, 20:26:50 »
 :big_boss:  Odlican Fica!! Nemas tu kaj puno mislit!! Limar ti malo pokrpa trulez, s kistom crvenu boje gore i to je to!
A individualizacija ce doc vremenom!!! Moj Fica bija bil ka snig, sad je saren ka ringspil u lunaparku!! Ide to vremenom, jednobojnost dosadi, barem meni je! :cool:
++++ PRODAJEM TVORNICKE PROSPEKTE ZA SVE MARKE AUTOMOBILA kao i KATALOGE GODISNJAKE ; POGLEDATI U Ponuda/Potraznja http://oldschoolhr.com.hr/forum/index.php?topic=15429.825
 

Offline crna ovca

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #5 : 06 Rujna, 2017, 22:24:59 »
dobar  :good:
 

Offline taxi80

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #6 : 06 Rujna, 2017, 22:35:00 »
Cijelo djetinjstvo mi prošlo u takvom :good:
puno sretnih km želim  :hi:
opel kadett d
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #7 : 07 Rujna, 2017, 05:44:47 »
Ma odličan! Samo vozi. Nisam expert pa ne znam čemu služe one gurtne na branicima! To je iz ere par-nepar da si ga vukao po cesti?  ;D

Par - nepar  :thmbup:
Ma nist posebno, meni za gušt. Ja kažem/zovem rejsing detalj. ;D
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #8 : 07 Rujna, 2017, 05:59:31 »
Dobarrrr  :klinac: Imaš nešto posebno u planu ili samo vožnja u ovakvon stanju?

planovi, hm! Pa bilo ih je puno dok sam tražio auto za sebe. Sve u stilu Abarthiranja, spustit, felge, dvije školjke unutra, Yugo 45 otraga...Standard.
Danas nisam više skroz siguran u to! Žao mi autić raskapat i bilo što po njemu radit kad je ovoliko poživio i danas je u ovakvom stanju. Možda sam nabavio predobar primjerak, al svakako guštam u njemu sa svakom vožnjom. Trenutno je ideja dat uredit ovo što je propalo od limarije, naravno i ono što je tek počelo propadat. Ona ulegnuća u vratima, veznom limu i slično ne bih dirao. Nek ostanu svjedoci vremena. Auto je osim blatobrana i veznog lima u originalnoj boji. Ispod one naljepnice HR je u laku ''otisak'' iste takve YU! Sa jedne strane žao mi dirat takve detalje, a sa druge želim da karoserija bude ko da je sad izašla iz tvornice, a složit ćeš se da je te dvije krajnosti teško pomirit.
Ovaj dio ću ostavit vremenu pa odlučit u hodu. Kad limar pregleda auto imat ću i ideju više. Problem mi je taj limar. Ima ih, poznam ponekog, al niti jedan od njih nema srce za stari lim. Takvog tražim. Ima navodno jedam u mom susjedstvu, čak je i tu na forumu, svojevremeno dobio i njegov poziv na pivu, a nikako otić. Ako čita ove redke - bilježim se sa štovanjem! :hi:
Volio bih dobiti procjenu stanja auta pa ću bit puno pametniji.
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #9 : 07 Rujna, 2017, 06:04:53 »
:big_boss:  Odlican Fica!! Nemas tu kaj puno mislit!! Limar ti malo pokrpa trulez, s kistom crvenu boje gore i to je to!
A individualizacija ce doc vremenom!!! Moj Fica bija bil ka snig, sad je saren ka ringspil u lunaparku!! Ide to vremenom, jednobojnost dosadi, barem meni je! :cool:

Hvala krntija! Mi se poznamo sa jednog drugog foruma i pomalo si i kriv za ovog Figuara. Tek toliko da znaš. Prvi Fiat 600 Edicolina edicija Abartha je kupljena kod tebe na štandu ne sječam se kojeg FAZ-a. Mislim '14-te. Nije naravno tu krenulo, idea Oldija je puno starija, al tu je negdje pala odluka na Fiću, tako da  :drinks:.
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #10 : 07 Rujna, 2017, 06:16:19 »
Forumaši moji da ne odgovaram više ponaosob savkom, svima skupa hvala na čestitkama i dobrim željama.
Družim se sa Figuarom tek par mjeseci i evo tek sad našao vremena da Vam ga predstavim. Moram Vam priznat u ovo kratko vrijeme se zaljubio u njega!
Muči me taj dio dal' ga ostavit ovakvog, il personalizirat. U slučaju dorađivanja trenutna ideja mi je tek felge i spuštanje, naravno kvalitetnije izveden ispuh, u unutrašnjosti volan i vjerojatno crni paneli u vratima i straga te crne presvlake sjedala. Sve njegovo original skinut i pospremit, čuvat da se može vratiti ako se poželim originala. Karoserija? To mi je velika nepoznanica, najvjerojatnije neću dirat ništa tek sanirat potrebno i uživat.
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline studentt

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #11 : 07 Rujna, 2017, 06:20:39 »
ostavi tog kakav je,kupi jos jednog i onda po svom  gustu :hi: :thmbup:
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #12 : 07 Rujna, 2017, 06:56:41 »
ostavi tog kakav je,kupi jos jednog i onda po svom  gustu :hi: :thmbup:
Pa cak mi i to islo/ide kroz glavu, al žena bi me za istu skratila.

Poslano sa mog HUAWEI VNS-L31 koristeći Tapatalk

Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline bubuleja

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #13 : 07 Rujna, 2017, 07:01:40 »
Ako ćeš slušati mene ..ostavi ga ne diraj ga..zamisli se samo na ovo ..kako si sretan  bio u trenutku kada si ga našao i shvatio koliko je ustvari originalan ..eee..pa neka tako i ostane. Kuzis ! Nemoj ti biti taj koji če s oproštenjem usrati motku s takvim autom ..da je to već fićo koji je rađen po 5 ti put...boli te briga ...rokaj..personaliziraj koliko te volja..ovako ja da se mene pita ..nebih mijenjao ništa...samo bi ga vozio ...uzivaj
Adio mare
 

Offline tomtom

Odg: Zastava 750 LE '81
« Odgovori #14 : 07 Rujna, 2017, 10:49:37 »
Ako ćeš slušati mene ..ostavi ga ne diraj ga..zamisli se samo na ovo ..kako si sretan  bio u trenutku kada si ga našao i shvatio koliko je ustvari originalan ..eee..pa neka tako i ostane. Kuzis ! Nemoj ti biti taj koji če s oproštenjem usrati motku s takvim autom ..da je to već fićo koji je rađen po 5 ti put...boli te briga ...rokaj..personaliziraj koliko te volja..ovako ja da se mene pita ..nebih mijenjao ništa...samo bi ga vozio ...uzivaj
U pravu si skroz na skroz, to i je dilema koja me mori. Ostavit ga i vozat se il se upustit u kemijanje.
Trenutno sam u filmu, kako sam već napisao odradit neke stvari ne odveć od duha vremena kojem auto pripada i ne upuštati se u diranje karoserije, a sve što bih mjenjao njegovo original sačuvati i u svakom trenutku mogu to vratit na auto i da bude onakav kakav je i sad.
Tipa kupit nove branike, ove pospremit, kupit novu feder platu i opruge - ove pospremit, napravit nove obloge vrata - ove pospremit....u tom stilu bi išla priča.
Posebno sam trenutno u tom filmu jer sam se čuo sa HROS-om i navodno sam već sad u prekršaju jer je bivši vlasnik prodajom auta trebao vratit ove tablice, a ja pristupit novom certificiranju i trošku od ukupno skoro 3000kn!?
Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....