Autor Tema: Pony - središnji pogon  (Posjeta: 2957 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Jezz

  • Oldschool member
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica
  • Vozilo:: Rog Pony
Pony - središnji pogon
« : 05 Srpnja, 2017, 15:13:53 »
Dobar dan svima!
Moje ime je Marko i pišem iz V. Gorice. Novi sam na forumu pa ovim putem molim da se moja poruka prebaci ukoliko ne pripada ovdje.

Također sastavljam jedan Pony i naišao sam na jedan problem. Nemam iskustva u tome pa očito nešto krivo radim. Radi se o srednjem pogonu. Naime, ubacim osovinu, stavim ležajeve i pritegnem prvu maticu toliko da mi se osovina okreče a ne klima se. Nakon toga namjestim pločicu koja zatvara taj dio i pritegnem maticu koja to sve drži. S tim da opet pazim da ne stegnem prejako jer onda opet ne mogu okretati pedale. Nakon vrlo kratkog vremena mi se unutarnja matica otupsti i osovina mi se počne klimati ili "plesati" u svojem kućištu...

Moje pitanje je što krivo radim i kako da to ispravim!

Molim pomoć nekog iskusnijeg ;-)
« Zadnja izmjena: 05 Srpnja, 2017, 15:38:50 Jezz »
 

Offline Hercules

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški
  • Lokacija: SK
Odg: Pony - središnji pogon
« Odgovori #1 : 05 Srpnja, 2017, 16:05:53 »
Dobar dan svima!
Moje ime je Marko i pišem iz V. Gorice. Novi sam na forumu pa ovim putem molim da se moja poruka prebaci ukoliko ne pripada ovdje.

Također sastavljam jedan Pony i naišao sam na jedan problem. Nemam iskustva u tome pa očito nešto krivo radim. Radi se o srednjem pogonu. Naime, ubacim osovinu, stavim ležajeve i pritegnem prvu maticu toliko da mi se osovina okreče a ne klima se. Nakon toga namjestim pločicu koja zatvara taj dio i pritegnem maticu koja to sve drži. S tim da opet pazim da ne stegnem prejako jer onda opet ne mogu okretati pedale. Nakon vrlo kratkog vremena mi se unutarnja matica otupsti i osovina mi se počne klimati ili "plesati" u svojem kućištu...

Moje pitanje je što krivo radim i kako da to ispravim!

Molim pomoć nekog iskusnijeg ;-)

99% sam siguran da ti nedostaje pločica sa zubom, dođe između vanjske matice i lima koji zatvara sredinu. To je malo deblja pločica sa zubom koji ulazi u onaj usječeni dio osovine.
 

Offline Jezz

  • Oldschool member
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica
  • Vozilo:: Rog Pony
Odg: Pony - središnji pogon
« Odgovori #2 : 05 Srpnja, 2017, 16:41:23 »
Ne.. Imam tu pločicu i stavio sam je prije metalnog poklopca.. Opet ista situacija 😞
 

Offline Hercules

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški
  • Lokacija: SK
Odg: Pony - središnji pogon
« Odgovori #3 : 05 Srpnja, 2017, 17:29:50 »
To što se steže unutrašnja matica ako stežeš vanjsku nije normalno. Vanjska mora biti jako stegnuta, i mora se lagano okretati osovina. Neki dio je poderan  :scratch_one-s_head:
 

Offline Jezz

  • Oldschool member
  • Postova: 3
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Velika Gorica
  • Vozilo:: Rog Pony
Pony - središnji pogon
« Odgovori #4 : 06 Srpnja, 2017, 00:18:36 »
To što se steže unutrašnja matica ako stežeš vanjsku nije normalno. Vanjska mora biti jako stegnuta, i mora se lagano okretati osovina. Neki dio je poderan  :scratch_one-s_head:
Hvala na odgovorima!
Ne steže se unitrašnja matica nego se otpušta pa osovina dobiva mjesta i počne se klimati. Ne znam što krivo radim. Možda bi trebao unutarnju maticu slabije pritegnuti i stisnuti je sa pločicom i drugom maticom - kao kontra maticom ?
« Zadnja izmjena: 06 Srpnja, 2017, 00:20:21 Jezz »
 

Offline Hercules

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški
  • Lokacija: SK
Odg: Pony - središnji pogon
« Odgovori #5 : 06 Srpnja, 2017, 08:28:58 »
Nakon toga namjestim pločicu koja zatvara taj dio i pritegnem maticu koja to sve drži. S tim da opet pazim da ne stegnem prejako jer onda opet ne mogu okretati pedale.

Kako si prije napisao, steže se unutrašnja ako stegneš vanjsku jako, jer unutrašnja regulira "težinu" okretanja pedala.

Onaj lim šta sve pokriva ima dosjed (nije okrugal nego ima dva ravna dijela) koji ulazi u unutrašnju maticu i on bi trebao stajati na mjestu dok stežeš vanjsku, sa njim bi se zapravo unutrašnja matica trebala regulirati, bez da ga skidaš i vrtiš ju rukom.