Autor Tema: Volvo 740 GL swedish brick  (Posjeta: 10346 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Volvo 740 GL swedish brick
« : 02 Rujna, 2019, 19:58:19 »
Pozdrav svima!

Uvijek mi je bila želja imati projekt kojeg ću malo po malo uređivati za svoj gušt. Bitno mi je bilo samo da je auto star, tj. da ima dušu, da nije jako skup za održavanje i da je jednostavan za radit po njemu.
Prvo su mi napamet padali razno razni vw-i, kockice i ostalo, no obzirom da su ti auti prilično popularni u našim krajevima, odlučio sam se za nešto malo unikatnije i tako je odabir pao na Volvo.
Zadnji pogon, neuništiva mašina i sve oko mašine, klasični kockasti oblik, cijenovno pristupačan, dovoljno jednostavan i rijetko ga se vidi na cesti.

Priča o mom Volvu 740 GL krenula je prije 2-3 tjedna. Iako sam ga išao pogledati još prije 6 mj., tada sam odustao od kupnje jer sam se tek nedavno riješio 740-ke koja je bila poootpuno trula... podovi, pragovi, mulde, SVE :shootme:.
No, prije 2 (3) tjedna, pričao sam kolegi s posla kako mi je žao što sam odustao od kupnje jer je auto bio u stvarno okej stanju, nije bio trul, lijepo se vozio, imao je račune od servisa itd. Na sve to, kaže meni kolega da nazovem vlasnika i pitam je li auto još uvijek na prodaju  ;D . To sam i napravio i saznao da se još uvijek prodaje. Dogovorio se sa čovjekom oko cijene i za par dana sjeo na bus i otišao za Zadar.

Auto me dočekao u dvorištu jednog starog mehaničara koji, koliko sam shvatio, slaže samo Volvo. Uz moj 740, u dvorištu su bile još dvije 940-ke i nekolicina Volvo motora. Kako sam ja odustao od kupnje auta, vlasnicima se više nije dalo stavljati auto u oglas te su ga dali na čuvanje kod tog mehaničara.
Auto nije bio vožen tih 6 mj. što se vidlo po hrđi, ili bolje rečeno truleži na diskovima koja se nije skinula u potpunosti niti nakon 300km vožnje. U svakom slučaju, auto me bez ikakvih problema dovezao iz Zadra u Zagreb.

Evo i malo slika kad je došao









Pa smo vrlo brzo krenuli i sa šerafanjem..





Prednji kraj je od 940-ke tako da pretpostavljam da je bio udaren sprijeda, no skinuo sam prednji dio i nisam vidio nikakve znakove ravnanja ili varenja tako da zasad živim u nadi da su samo farovi i maska popucali pri udarcu... također zadnji lijevi kut je kitan tako da je i odozada dobio udarac ili je možda samo oguljen... sa unutarnje strane taj zadnji kut izgleda dobro, isto nema znakova ravnanja.

Planovi su slijedeći: Prvenstveno zamjeniti nosače motora i mjenjača jer su trenutni u jako lošem stanju, nakon toga slijedi potpuno uređenje kočnica, dakle novi diskovi, reparacija čeljusti, nove pločice, nova crijeva kočnica.

Nastavak slijedi uskoro  :cool:
 
The following users thanked this post: Nero

Offline jeep frik

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #1 : 02 Rujna, 2019, 20:41:12 »
Swedish tenk! 88 godina? Motor?

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #2 : 02 Rujna, 2019, 20:56:19 »
Da, zaboravio sam napisati,
Volvo 740 GL, 1990. godina
2.0 benzin, 80-ak kw
 

Offline Adam.

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #3 : 02 Rujna, 2019, 22:05:04 »
Zanimljivo vozilo  :thmbup:
Sretno s radovima  :hi:
 

Offline Sepra

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #4 : 03 Rujna, 2019, 09:33:24 »
ne šparaj na slikama :thmbup:
Nerast
 

Offline Soksi

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #5 : 03 Rujna, 2019, 10:08:49 »
Osvježenje na forumu, baš je lepo vidjet ovu švedsku mrcinu, pogotovo sad kad ih nema na cestama. Vidim puno potencijala, kakvi su planovi?? U svakom slučaju, sretno sa svim radovima, nek autić služi, a temu redovito održavaj!  :thmbup:
Dupli Weberi sa trubicama, dve bregaste i nardi u rukama = savršenstvo!
 

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #6 : 03 Rujna, 2019, 20:59:11 »
Osvježenje na forumu, baš je lepo vidjet ovu švedsku mrcinu, pogotovo sad kad ih nema na cestama. Vidim puno potencijala, kakvi su planovi?? U svakom slučaju, sretno sa svim radovima, nek autić služi, a temu redovito održavaj!  :thmbup:

Kratkoročni planovi su dovesti auto u sigurno vozno stanje (zamjenit kočnice i nosače motora/mjenjača), registrirat ga i vozit se, a onda pomalo sređivat ostatak u hodu.

Dugoročni planovi bi obuhvatili
-Vratiti prednji kraj u originalno stanje (farovi, maska, branik...)
-Kompletno osviježenje ovijesa sa poly selenima, i kombinacijom IPD opruga sa Koni amortizerima.
-Osvježenje motora: veliki servis + bregasta + novi rashladni sistem.
-Originalne 16" hydra felge sa dobrim setom guma
-Na kraju limarija i lakiranje u original boju

Do ljeta bi motor i ovijes mogli biti riješeni a onda krećemo sa kruzanjem po meet-ovima i razno raznim road tripovima sa kolegom s foruma ADRO3 i njegovom 240-kom
 

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #7 : 04 Rujna, 2019, 22:20:20 »
Radilo se ovih dana..

Izvadio sam klimu jer nije radila, kompresor ne radi, kiler od klime je pun rupica od kamenčića ili tko zna čega, vjerojatno je i cijela instalacija bila spremna za renovaciju. Sve sam spremio sa strane pa možda jedan dan ako bude bilo vremena $$$ hehe



koliko mjesta kad se makne ventilator i njegova plastika


Nakon toga, krenuo sam sa vađenjem unutrašnjosti da provjerim kakvo je stanje sa hrđom i mogu reći da sam jako ugodno iznenađen!

jedino mjesto gjde ima nešto hrđe je iza vozačevog sjedala




nigdje drugdje nema ni točkice...
Čekam sad od BiltHamber-a Deox C gel da premažem hrđu, nakon toga reaktivna temeljna i unutrašnjost natrag unutra.

Kad smo kod unutrašnjosti, tapicirunzi su oprani i čekaju povratak u auto


Sjedala su u vrlo dobrom stanju, obzirom da su originalna, super se drže

Vozačevo ću dat tapiceru jer ima par rupica od čikova.


Dok čekam djelove, odlučio sam isprobat kako radi fen za skidanje laka na staroj sivoj plastici...mogu reći da su rezultati mrak! Ispalo je puno bolje od očekivanog. Baš me zanima koliko dugo će trajati

jedna slika od prije


jedna na pola


i jedna na kraju


Prednji branik je nažalost farban, i to jako loše, tako da fen nije baš koristio.

na živce mi je išla hrpetina iglica u usisu ispod stakla pa sam odlučio skinut taj komad lima, i drago mi je da jesam. Osim hrpetine iglica, bilo je nekoliko osinjih gnjezda ili tko zna čega, a ventilator klime je bio zatrpan sa lišćem i iglicama (nakon čišćenja je odmah bolje krenuo puhat hehe). Uz to sam našao još dva mjesta di je krenula površinska hrđa.





i jedna nakon čišćenja


i za kraj sam skinuo brisače sa farova, pošto ih na tom modelu uopće nije bilo u proizvodnji.
Kak su stavili prednji kraj od 940-ke, tako su stavili i te brisače iako tvornički nema ni provedene struje za njih.

Lijevi skinut za usporedbu


I eto, toliko za danas... Rade se ove sitne stvari dok ne krenu ozbiljniji radovi  ;D


 

Offline jeep frik

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #8 : 04 Rujna, 2019, 23:01:14 »
Koja limarija! Nigdje truleži! :good:

Offline bubuleja

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #9 : 05 Rujna, 2019, 06:43:17 »
Ne ditaj prednji kraj.. Nije nikakav udes bio zo je redizajn 7 mice..sve ti je kako treba bit ne kemijaj nego pusti..
Adio mare
 

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #10 : 05 Rujna, 2019, 10:20:58 »
Ne ditaj prednji kraj.. Nije nikakav udes bio zo je redizajn 7 mice..sve ti je kako treba bit ne kemijaj nego pusti..

Ma nije, to je prednji kraj od 9-ke


A ovo je od sedmice redizajn


Sad jedan dan cu otic do Veljka cisto da pitam za cijenu, valjda ce mi se smilovat hehe
 

Offline bubuleja

Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #11 : 05 Rujna, 2019, 16:45:36 »
Da moj bad.. Ovo je taj redizajn od 740**ja sam pucao da je ovo 760 nisam vidio naslov.. Ugl.. 760 redizajn je imao slican prednji kraj kao i 940

Ali ovo je bilo mjenjano da..

Pa neces valjda vracati na ovaj ruzni prednji kraj? **em je ruzan em ga nema i po suhom zlatu je kad ga trebas
Adio mare
 

Offline ADRO3

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 244 GL
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #12 : 10 Rujna, 2019, 23:45:57 »
Mislim da je kolegi plan prebaciti prednji kraj na USA style!

a to će izgledati jako jako jako dobro! :bravoo:
 

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #13 : 16 Rujna, 2019, 23:01:42 »
Da moj bad.. Ovo je taj redizajn od 740**ja sam pucao da je ovo 760 nisam vidio naslov.. Ugl.. 760 redizajn je imao slican prednji kraj kao i 940

Ali ovo je bilo mjenjano da..

Pa neces valjda vracati na ovaj ruzni prednji kraj? **em je ruzan em ga nema i po suhom zlatu je kad ga trebas

Definitivno je u planu vratiti stari prednji kraj (onaj prije redizajnja koji ima ralicu), ako uspijem po razumnoj cijeni nabavit Američke prednje lamope - super, ako ne, idu klasične europske  ;D
 

Offline dumb_o

  • Oldschool rookie
  • Postova: 46
  • Thanked: 5 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 740
Odg: Volvo 740 GL swedish brick
« Odgovori #14 : 16 Rujna, 2019, 23:24:54 »
Dok čekam dijelove, svaki dan pomalo nešto radim  ;D

Kolega Adro03 mi je dao nove, zapakirane, nekorištene, originalne retrovizore, ali, naravno da ne odgovaraju... Identični su ovima kakve ja imam, ali pošto su za 240-ku, drugačije su rupe za montiranje, jeb*ga

Moji retrovizori su u dosta lošem stanju, ljepljeni su, izgrebani itd. ali pošto zasad nemam zamjenu, odlučio sam ih probat uljepšat.
Prvo sam ih pobrusio, a onda prešpricao sa lakom za plastiku i ispali su super!
Isti tretman su prošle i ručice brisača


Onda je krenulo čišćenje i detaljan pregled bunkera. Stvarno sam prezadovoljan sa limarijom, nakon dobrog čišćenja našao sam svega 2-3 točkice površinske hrđe, i to je to.


Kad sam izvukao rezervnu gumu, našao sam i ovo:



Tapicirung sam izvadio i oprao


Nije baš sve otišlo, ali puno je bolje nego kaj je bilo


Unutrašnjost je unutra!! Sve je čisto i fino miriši  :)) tapicirung je konačno plav, a ne sivo- smeđi hehe



 

Do dugog puta :byeg: