Autor Tema: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?  (Posjeta: 9607 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline SZ w123

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: W123 200D '84
Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« : 10 Listopada, 2014, 10:14:09 »
Auto nema garažu (i slabo se vozi) i kao rezultat toga, procvao na tipičnim mjestima.
Ideja je skinuti hrđu i zaštiti onim zelenim sredstvom, na koje kasnije može ići lak, jer ne može tako ostati još jednu zimu. Molim savjet kako to napraviti (koji alati, koji premazi itd.) u verziji sam svoj majstor. Ima groznih mjesta tipa blatobrani, a ima i nekih sitnih točkica. Također ima točkica ispod lajsni; mogu li se lajsne skinuti bez da se potrgaju kopče koje ih drže, ili treba nabaviti nove kopče.
hvala!
 

Offline exile

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 759
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #1 : 10 Listopada, 2014, 10:43:33 »
Nabavi nove kopče za svaki slučaj, daju se skinuti ali moraš pažljivo i strpljivo odvajat. Pobrusi do zdravog lima, premaži antikorozinom  i ostavi da se osuši i opet malo pošmirglaj (ponoviti po potrebi), taj zeleni premaz je primer, na to lupi temeljnu i gore farbu kakva več ide i nema zime.
DIY or die!
 

Offline cake

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 4029
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #2 : 10 Listopada, 2014, 11:07:26 »
ako je bnjilo neš ništa napravit,opeć počet bubrit,triba doć do zdravog lima i onda zavarit novi lim,pogotovo ako se radi o mercedesu koji se vozija po kontinentu,mislim da nećeš imat alternativu
KONTRA MRAKU,KONTRA SILI!!!
 

Offline SZ w123

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: W123 200D '84
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #3 : 10 Listopada, 2014, 14:25:54 »
Fala!
Da, do zdravog lima doć, to je ideja.
Jesu li to ovakve kopče http://www.amazon.de/Mercedes-Benz-T%C3%BCrverkleidung-Befestigung-Clips/dp/B007X48S3M/ref=pd_sim_sbs_auto_1?ie=UTF8&refRID=163T26SFGSC41GG9F1X1 (hm, ne znam kako postat link)
Ima li ih negdje za kupit u Zg?
 

Offline Igor V.

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 3877
  • Thanked: 53 times
  • Spol: Muški
    • OTK Ivanić
  • Lokacija: Kl. Ivanić
  • Vozilo:: AR Giulia 1300 TI ; Fiat 128 Sport Coupe ; Autobianchi A112 ELITE
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #4 : 10 Listopada, 2014, 14:57:03 »
Anet na jankomiru drzi razne kopce.
AR Giulia 1300 TI ; Fiat 128 Sport Coupe ; Autobianchi A112 ELITE
 

Online sven

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 1188
  • Thanked: 25 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: ZG
  • Vozilo:: youngschool punoljetnici
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #5 : 10 Listopada, 2014, 23:03:16 »
Hmm...bojim se da će biti teško doći do zdravog na W123. Rijetko gdje ima površinske hrđe na njima - gdjegod su hrđavi tu je uglavnom trulo.

Kopče sa gornjeg linka su kopče za tapecirunge na vratima.
Za gornje lajsne su ove: http://www.ebay.de/itm/Mercedes-Benz-50-Druckknopfe-Zierleiste-W123-W124-W116-W126-W201-W202-W203-W129-/231003039792?pt=DE_Autoteile&hash=item35c8daa830  (na samim lajsnama su također kopče ali one bi trebale biti ok)

Za donje lajsne idu ovakve: http://www.ebay.de/itm/Knopfe-fur-Zierleisten-Mercedes-W123-untere-Karosserie-/310989962564?pt=DE_Autoteile&hash=item4868723d44
 

Offline SZ w123

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: W123 200D '84
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #6 : 05 Studenoga, 2014, 14:47:54 »
Pobrusi do zdravog lima, premaži antikorozinom  i ostavi da se osuši i opet malo pošmirglaj (ponoviti po potrebi), taj zeleni premaz je primer, na to lupi temeljnu i gore farbu kakva več ide i nema zime.
Hvala na odgovorima!
Molim malo detaljnije kako ovo napraviti jer nam je postalo hitno, kanimo to napraviti ovaj vikend:
Čime pobrusiti?
Koji antikorozin i primer?
itd.
upomoć.
 

Offline frik-ri

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 4766
  • Thanked: 10 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Liburnija - Stato di Fiume (Rijeka) Killarney pri Majci Eire
  • Vozilo:: Renjol Kvatrisimus Maksimus Fortius (u srcu i izradi) & Renjol Petardix 1,4 Five
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #7 : 05 Studenoga, 2014, 15:43:45 »
Znači - ništa, ništa i onda kao lektira u školi - sve zadnju noć.
Da li zbilja mislite da je  pametno sa ovolikim stupnjem znanja krenuti u nešto o čemu zaista jako malo znate?  :dntknw:
U ovom slučaju - najbolji savjet je taj da odete na jedno mjesto gdje se prodaju boje i lakovi i na licu mjesta pitate što Vam treba.
Bez imalo znanja ići ovako navrat nanos krpati auto je u najmanju ruku neozbiljan posao. Ne, ne mislim da svi moramo biti profesionalci (ja prvi  nisam) ali tražiti ovakve savjete u ''pet do 12'' je zaista na nivou dječje igre.
No - da ne budem samo njurgava baba roga reći ću samo jedno:
* očistiti koliko se god može, što bolje, što temeljitije.
* ne ''kopajte'' rupe u limu jer bi se vrlo lako moglo desiti da auto bude šupalj ko truli panj
* prefarbajte to što ste očistili bilokakvim zaštitnim sredstvom i ne bacajte pare ne neke ''bijesne zelene prajmere'' bezveze. Na ovom nivou rada što god stavite - nećete zaustaviti daljnje hrđanje.
* prvom prilikom odvezite auto do bilo kojeg majstora.

Bez slika, bez ičega - vrlo vrlo djetinjast stav. Možda je i najbolje, zavisno o stanju niti ništa ne dirati. Ako je auto sav ''na trule rupe'' i ako je na svakih pedalj dva ''napuhan'' - nikakvo krparenje mu neće pomoći. Bez ikakve zaštite doživiti će još, karikiram, pet godina. sa vašim trackanjem (ne shvatite ovo kao uvredu) po truljavim mjestima doživjeti će pet i pol. Opet - karikiram.
I na kraju će biti drvljam i kamenjem po forumu kako niste dobili adekvatnu pomoć niti savjet.
Ne kažem da se mora ''visiti'' na forumima da bi bili ''dobri oltajmeristi'', ali sa nekim minimalnim angažmanom ''u tim vodama'' za ovih mjesec dana ste mogli puno puno više učiniti za ovaj auto.
Druženje sa ostalim ljubiteljima starijih automobila, makar i virtualno, učinili biste i učiniti ćete pet puta bolju stvar nego što ćete sada u ''pet do 12'' za jedan vikend ''spasiti svoga limenog ljubimca''.
Nadam se da ovo nećete shvatiti kao ''drsko otresanje sa visine'', nego kao zbilja konstruktivni savjet.
Pozdrav iz Rijeke.  :byeg: :drinks:
I sretno sa radovima. Čuvate prste, čuvajte oči. Čuvajte se hrđe! Pazite da ne pokupite tetanus!!!! Ma koliko Vam god sada ovo bude smiješno zvučalo - ovo je možda jedini smisleni savjet za Vas ovaj vikend.
Ćeš da mi dovezeš neki delovi burki? Ajde živ ti maaajka, nemo da si takav, vidi bog. Sad kad vozaš drugi kolica je moraš vozit pijan da kompenzuješ nedostatak ljuljanje?
 

Offline SZ w123

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: W123 200D '84
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #8 : 06 Studenoga, 2014, 09:50:33 »
Vjerujem da na ovom forumu postoji netko tko je nešto radio svojim rukama tko ima za dati bolji savjet nego slučajni čovjek za pultom, koji možda jest kvalitetan prodavač i znalac, a možda i nije.

Mene zanima konkretni savjet što učiniti da zaustavim daljnje hrđanje. Trackanje nije predmet mog interesa. Ne razumijem ovo o kopanju; mora se doći do zdravog lima.

Da, s ovakvim stupnjem znanja pametno je saznati nešto više.
 

Offline frik-ri

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 4766
  • Thanked: 10 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Liburnija - Stato di Fiume (Rijeka) Killarney pri Majci Eire
  • Vozilo:: Renjol Kvatrisimus Maksimus Fortius (u srcu i izradi) & Renjol Petardix 1,4 Five
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #9 : 06 Studenoga, 2014, 10:01:25 »
Da - mora se doći ''do zdravog''. A što ako počneš ''čačkati'' po ''bubuljicama'' i tražiš ''zdravo'' i skušiš nakon 10 minuta ''kopanja'' da si prokolapa cijeli rubnjak. Ili - napravila rupu od 10-15 cm u promjer. Rub vrata kad ti nestane - kako ga misliš ''rekunstruirati'' na novo?
Ćeš da mi dovezeš neki delovi burki? Ajde živ ti maaajka, nemo da si takav, vidi bog. Sad kad vozaš drugi kolica je moraš vozit pijan da kompenzuješ nedostatak ljuljanje?
 

Offline chaos

Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #10 : 06 Studenoga, 2014, 12:59:29 »
Citat: SZ w123
Vjerujem da na ovom forumu postoji netko tko je nešto radio svojim rukama tko ima za dati bolji savjet nego slučajni čovjek za pultom, koji možda jest kvalitetan prodavač i znalac, a možda i nije.

Mene zanima konkretni savjet što učiniti da zaustavim daljnje hrđanje. Trackanje nije predmet mog interesa. Ne razumijem ovo o kopanju; mora se doći do zdravog lima.

Da, s ovakvim stupnjem znanja pametno je saznati nešto više.

ko' nemoš popraviti ćekičem ... sigurno je problem sa letrikom!
 

Offline Ace_Rimmer

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 564
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #11 : 06 Studenoga, 2014, 13:16:15 »
Ako ti je auto drag,važan i želiš ga vozit što duže,savjetujem da ga odvedeš kod nekog limara,bar za one najugroženije dijelove i možda,ako čovjek bude imao vremena,da ti za ove manje rupice i oštećenja  savjetuje  kako i što da sam saniraš i napraviš.
(Možda ti čak demonstrira na jednom dijelu)

Ako ti taj auto tek neki usputni hobi,tj da nije toliko važan,proguglaj malo,potraži neke slične radove po ovom forumu pa probaj sam,samo zapamti,kao što je frik rekao,ako ti nestane jedan rub i moraš ga rekonstruirat,bit će problema.

Kako kaže Ed iz Wheeler Dealers,priprema je pola posla.
Nisam ni ja neki mehaničar ali znam da ko se nešto ide radit nabrzinu,bit će svašta.
Pozdrav,stavi neke slike tog automobila,dobit ćemo jasniju sliku.
 :hi:
Peugeot 309 XLD,309XSi,406 2.OT,406 Coupe 2.0 16v
 

Offline SZ w123

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 10
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: W123 200D '84
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #12 : 07 Studenoga, 2014, 09:44:42 »
Hvala na odgovorima, a osobito na konkretnim odgovorima na konkretna pitanja! Ovdje postavljam samo ona pitanja koja nakon puno traženja nisam pronašla odgovore, a sad već moramo neodložno pristupiti akciji, s odgovorima ili bez njih, jer je prošlo previše vremena. Ako se nešto mora hitno započeti raditi, to ne znači da će se raditi nabrzinu.
* Koje gradacije brusnog papira kupiti?
* Zna li tko koja prodavaonica miješa Glasurit ili takvo nešto, a da je u pješačkom tj. zet-hž dometu (istočni Zagreb po mogućnosti)? Onda bismo tamo uzeli i temeljnu i sve ostalo od istog proizvođača.
Našli smo samo prodavaonicu koja drži Helios ali nekako nemamo povjerenja, što mislite.
* kako se skidaju lajsne?

Počet ćemo od krila pa ako ga baš totalno zeznemo, kupit ćemo drugo. Što se tiče vrata, imamo druga vrata ako ova upropastimo (pukao je spoj retrovizora i vrata pa smo nabavili cijela vrata)
Ah i opet sam zaboravila fotkati da vidite o čemu se radi. Malo je nabubreno na donjem dijelu blatobrana, površine cca 5cm2. Dok ne otvorimo ne znamo što je ispod. Plus manje fleke bez nabubrenog.
Da, to nam je novi hobi, ali nije usputan, auto ne vrijedi u financijskom smislu ali nam je drag.
 

Offline frik-ri

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 4766
  • Thanked: 10 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Liburnija - Stato di Fiume (Rijeka) Killarney pri Majci Eire
  • Vozilo:: Renjol Kvatrisimus Maksimus Fortius (u srcu i izradi) & Renjol Petardix 1,4 Five
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #13 : 07 Studenoga, 2014, 10:02:07 »
Ovo je kao da se ja logiram na filharmonijski forum i onda pitam kako da samo malo popravim violinu i neka mi netko samo da par naputaka kako da okrenem ona cetiri sarafa na onom drugom kraju violine,nasuprot onog dijela gdje dolazi brada, a samo da ju postelam, jer eto - probao sam svirati, a em sto ne znam svirati, em je i rastelana pa to jako skripi.  :rolleyes2:
I da, ako mi netko moze samo u par rijeci reci - kako se citaju one tockice na onim crtama sto svi ozbiljni sviraci imaju pred sobom kad sviraju dok ih gledam na TV-u.  :popcorm1: :popcorm1: :popcorm1:
Ćeš da mi dovezeš neki delovi burki? Ajde živ ti maaajka, nemo da si takav, vidi bog. Sad kad vozaš drugi kolica je moraš vozit pijan da kompenzuješ nedostatak ljuljanje?
 

Offline Igor V.

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 3877
  • Thanked: 53 times
  • Spol: Muški
    • OTK Ivanić
  • Lokacija: Kl. Ivanić
  • Vozilo:: AR Giulia 1300 TI ; Fiat 128 Sport Coupe ; Autobianchi A112 ELITE
Odg: Kako DIY sanirati hrđavu limariju?
« Odgovori #14 : 07 Studenoga, 2014, 11:23:54 »
Uzmi par starih blatobrana od drugih auta i pocni njih restaurirati i brusiti pa ces saznati kako i sta.
Ja koristim brusne diskove od 60 do 120.
Varove popeglam sa brusilicom sa regulacijom broja okretaja.
Farbu ili brusim ili skidam fenom.
Cetkam hrđu sa cetkama na brusilici i imama jedno 10 razlicitih vrsta s razlicitim debljinama zica.

Odes u ducan i za prvu ruku potrosis 1000 kn na brusne i rezne ploce te razno razne bruseve.
Kupis jedno 2-3 flekse po velicinama i malu i veliku busilicu pa udri.
Nema bez alata nista.
AR Giulia 1300 TI ; Fiat 128 Sport Coupe ; Autobianchi A112 ELITE