Autor Tema: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!  (Posjeta: 12488 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ADRO3

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 244 GL
1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« : 24 Kolovoza, 2019, 13:45:05 »
Pozdrav svima još jednom!

Priča o ovom Volvu je prilično bizarna i hirovita no u svakom slučaju izrazito pozitivna i interesantna   :smile: nadam se da neće biti predugačka i dosadna za čitanje!

Osobno sam prije više godina bio duboko u Hrvatskom Honda communty-u, slagao sam razne projekte imao jedan od prvih k20 swapova u EG šasiju u hrvata te u više navrata vozio 402 street race. Već dugo godina što zbog poslovnih što zbog privatnih razloga nisam imao nikakav projekt auto već sam samo slinio po youtube-u i instagramu.

Kolega sa posla je apsolutni krivac za moje nove projekt avanture. Naime kolega koji je isto na ovom forumu pod nickom dumb_o   :smile: , veliki je Volvo fanboy te je pred cca 2 tjedna postao vlasnik Volva 740 kojeg također planira slagati polako kao projekt auto. Osobno su mi se oduvijek sviđali stari Volvo-i a pogotovo kockasti modeli 70ih i ranih 80ih sa obavezno okruglim prednjim farovima!

Vožnja u njegovoj pili, par youtube videa, klik-dva na mobile.de i iskra više nije bila iskra nego gorući plamen.

Isti dan provodim par sati na mobile.de i svim hrvatskim oglasnicima tragajući za Volvom 240 u dobrom stanju. Od prilično loše ili izrazito skupe ponude nailazim na Grčkog volva 244 sa vrlo malo kilometara koji je po slikama u OK stanju! Već planiram suludi put u Atenu avionom te road trip do Hrvatske sa volvom starim 40 godina. Dolazim sljedeći dan na posao I iznosim svoju suludu ideju na što dotični kolega govori "znaš mislim da ima jedan u Splitu koji se činio u ok stanju kada sam naletio na njega, no nema cijene i sigurno je strašno precjenjen". Oglas je izgledao fantastično, malo predobro da bi bilo istinito ili "pristupačno" te se odlučim nazvati da vidim o čemu se tu radi.

Priča počinje :)

Telefonom se čujem sa izrazito simpatičnim starijim gospodinom, koji potvrđuje sve sa oglasa te je slobodan da se auto dođe pogledati. Pitam za cijenu i ona je začudo isto OK i unutar "mentalnih granica" koje sam si postavio. Na glas planiram kada ću doći: vikend ili tek prvi tjedan u devetom mjesecu, ranije ne mogu imam poslovno putovanje, "strah" me je da netko ne pokupi Volva prije te kolega onako iz prikrajka postavlja pitanje: A DANAS?

Tako je i bilo! Sa gosponom iz Splita dogovaram da krećemo odmah i da se vidimo za par sati.

Stižemo u Podstranu na adresu te se već u garaži vidi silueta moje buduće cigle prekrivena ceradom i srce kreće tući!

Iz kuće izlazi stariji no izrazito vitalan gospon u 70im godinama, pažljivo skida ceradu te nam predstavlja svoj auto pun ponosa.

Čim je cerada pala sa auta kolega i ja smo se oboje pogledali sa istim pogledom W T F kako je ovo moguće!  :shok: :umnik2:

Auto je u gotovo salonski očuvanom stanju! Apsolutno nigdje na autu nema ni trunke hrđe, sve je ravno, sjajno, prekriveno originalnim tvorničkim naljepnicama čak i ADAC naljepnica iz zapadne njemačke!!!

A unutrašnjost? Unutrašnjost je priča za sebe stanje NOVO! Prekidači, krov, koža, osjećaj mjenjača i kvačila, ma miris je po novom autu!

No to nije sve  :shok: Gospon ima apsolutno svu 41 godinu staru dokumentaciju od auta: Originalan račun autosalona iz zapadne njemačke, originalnu servisnu knjižicu sa svim servisima ispunjenim, tvornički manual za upotrebu, original Volvo savjetnik za putovanje, Originalan volvo plastični mirisni borić iz 1978  :shok: , dva seta ključeva naravno originalnih Volvo kao i kožni volvo privjesak koji su mu dali još davne 1978 u salonu!!! :umnik2:

Oboje smo zaključili ovo je Barn find na globalnoj razini!

Minus ako to tako možemo uopće nazvati? Auto nije u voznom stanju. Gospon kaže da je bilo više majstora gledati auto i svi su zaključili isto. Od stajanja (nije bio vožen od 2003 godine već samo paljen u dvorištu) zaštropao se K-jet (cis) distributor goriva i auto ne pali.

Nakon kupnje automobila, ugodnog druženja, raznoranih priča, dogodovština o povijesti Volva i dotičnog gospona, dogovaramo šlepu koja dolazi sjedeći tjedan po auto i prepuni dojmova vraćamo se u Zagreb!

Još jednom se ispričavam na podugačkom tekstu. Bio bi red da priložim i slike!























Kao šećer na kraju dragi gospon je napunio cijeli bunker auta sa rezervnim Volvo djelovima. Ono najvažnije prvenstveno dio koji ne radi odnsono rezervni K-jet distributer goriva kojeg samo treba zamjeniti "kako su njemu rekli". Osim toga tu ima stvarno svega i svačega od nekoliko pumpa goriva, više setova kočionih pločica, filteri ulja, klapna gasa, rezervni žmigavci, retrovizori ma čak i prijenosni usisavač i ceradu mi je poklonio. Iskreno mu se i od srca zahvaljujem!

Plan je auto dovesti u vozno stanje te ga koristiti kao uglavnom "vikend" auto za uživanciju, road tripove te se nadam buduće Oldschoolhr forum meetove.

Bio bih izrazito zahvalan ako bi mi se mogao preporučiti ili javiti netko tko ima iskustva sa K-jet sustavima i ima rezervne djelove ili je rebuildao jedan od njih. Također ako je netko voljan pomoći sa iskustvom/garažom/alatom jer kolega dumb_o i ja planiramo ovo napraviti u svojoj radinosti.

Također savjeti kod pokretanja auta koji je stajao više godina?
 

Offline bubuleja

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #1 : 24 Kolovoza, 2019, 14:44:31 »
Bravo za volvo.. I koja je cijena bila na kraju..
Adio mare
 

Offline ADRO3

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 244 GL
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #2 : 24 Kolovoza, 2019, 14:53:58 »
Bravo za volvo.. I koja je cijena bila na kraju..

Cijenu bi ipak zadržao za sebe  :hi:
 

Offline jeep frik

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #3 : 24 Kolovoza, 2019, 15:08:44 »
Sogor je u tjedan dana istresao 2 wd-a u cilindre. U kanistar s benzinom je stavio ulja za dvotaktne motore i zavrtili ga uz pomoc malo spreja za paljenje. Daj vidi jos nekime ipak nije paljen 15 godina.Volvo super izgleda van i unutra! :good:

@Gorivo van naravno. Zaboravih napomenut da smo ga i palili na kanistar! Fala dečkima dolje na podsjetniku!  :hi:
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoza, 2019, 10:07:10 jeep frik »
 

Offline tomtom

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #4 : 24 Kolovoza, 2019, 16:26:22 »
O Isusatimilenoga! Ovo kao da je nov auto! Čuvaj, pazi, mazi i vozi

Poslano sa mog POT-LX1 koristeći Tapatalk

Kad popijem pet gemišta, fićek ide kao ništa, nema brda nema zavoja, policija neka maše.....
 

Offline Gogo9

  • Senior member
  • ***
  • Postova: 159
  • Thanked: 7 times
  • Spol: Muški
  • Vozilo:: trenutno bez oldschool vozila
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #5 : 24 Kolovoza, 2019, 18:53:07 »
Ovo je sedmicana lotu  ;D
Svaka čast kolega i puno lijepih kilometara
Gogo
 

Offline wecomakina

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #6 : 25 Kolovoza, 2019, 07:25:03 »
Kakva pila

Poslano sa mog HUAWEI NXT-L29 koristeći Tapatalk

 

Offline alfa fun

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 812
  • Thanked: 115 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Dalmacija
  • Vozilo:: neka auta i motori
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #7 : 25 Kolovoza, 2019, 08:44:56 »
Bravo za pronalazak. Sretan si čovjek. Što si želio, našao si.

Nakon toliko godina sigurno bi promjenio sva gumena criva. Sva. U kakvom su stanju lonci i grane, vidjeti ćeš. Kočnice razraditi, svo gorivo van iz njega i novo unutra prije paljenja.
Vjerovatno će neko (ko je iskusan u mehanici) imat još poneki savjet vezan za motor. Jeep frik je iznio jedno iskustvo.
Sretno  :good:
Nisam mehaničar, nisam megaextrajednistveninezamjenjivi autoexpert. Samo volim prometala. Običan sam. Vulgaris.
 

Offline romyo

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #8 : 25 Kolovoza, 2019, 09:24:41 »
Predivan... Koliko ima pređenih kilometara ?
E da, gorivo iz tanka ja bih bacio, vjerovatno je jako staro.

EDIT / Alfa fun je napisao isto, naknadno sam vidio.  :hi:
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoza, 2019, 09:46:18 romyo »
 

Offline ADRO3

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 244 GL
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #9 : 25 Kolovoza, 2019, 10:04:36 »
Auto ima 143000 km sa kompletnom servisnom povjesti  :smile:

Kako je bio u zatvorenom i toplom ovako na opip kada smo provjeravali sve gumene komponente kao i seleni su u doslovno savršenom stanju!

Gume su i dalje mekane a seleni nisu ispucali. Također i grana i auspuh su kao novi!

Sljedeći četvrtak imamo skidanje Kjet distributora i zamjena sa rezervnim te se nadam da će autić konačno i kresnuti. Prije paljenja probat ćemo zavrtit klipove mehanički, te naravno ispustiti sav benzin stari pa pomoću nekog carb startera vidjet dal će kresnut.

plan je:

1. ispustiti staro gorivo van
2. provjeriti dal pumpe goriva rade po zvuku
3. provjeriti dal ima iskre
4. provjeriti dal gorivo dolazi do injektora (ako ne 99% je zaštropan K-Jet)
5. provjeriti dal gorivo dolazi do K-jet-a (ako ne 99% je jedna od pumpa goriva)
6. zamjeniti K-jet distributor sa rezervnim
7. ako je i on u lošem ili nefunkcionalnom stanju naručiti K-jet rebuild kit sa salvox-a i reparirati ga

Inače nije da auto ne radi od 2003 već nije vozio po cesti. Čiča je rekao da ga je palio svaki mjesec i vozio po ulici malo gore dole. Tek ako sam dobro shvatio pred koju godinu je prestao paliti tako da nije da nije pokretan jako jako dugo.
 

Offline gruđo

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #10 : 25 Kolovoza, 2019, 10:17:03 »
Na njega jos staviti ove Rial mesh 5x108 15 j7 et11

 

Offline boresky

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 1297
  • Thanked: 25 times
  • Lokacija: Križevci
  • Vozilo:: | SAAB 900 1981 |
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #11 : 25 Kolovoza, 2019, 11:52:28 »
Kola su mrak!
Raditi  ce to, ne sekiraj se. Kad je moje svedsko groblje proradilo, di nebi ovaj iz apoteke. Sretno i uzivaj u ovom predivnom AUTU!!!
-Pretpostavka je majka pogreške-
 

Offline ADRO3

  • Olschool apprentice
  • *
  • Postova: 24
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Volvo 244 GL
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #12 : 25 Kolovoza, 2019, 12:02:08 »


evo originalnoga računa :)

zanimljivo je i da ima šperu kao dodatnu opremu  :shok: :shok: :shok:
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoza, 2019, 12:08:13 ADRO3 »
 

Offline cona

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 770
  • Thanked: 72 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Pitomača
  • Vozilo:: Volvo 240 turbo
Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #13 : 25 Kolovoza, 2019, 13:43:39 »
Čestitam na kupovini ovog prekrasnog Volva .Ne bi trebalo biti nekih velikih problema s paljenjem, ipak je to kvalitetan Švedski stroj.
« Zadnja izmjena: 25 Kolovoza, 2019, 18:59:08 cona »
 

Offline Adam.

Odg: 1978 Volvo 244 GL - BRICK - the incredible story!
« Odgovori #14 : 25 Kolovoza, 2019, 22:21:31 »
Super auto i super priča  :thmbup:
Sretno s njim  :hi: