Autor Tema: Elektronska antena  (Posjeta: 1780 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Katramaniac

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 555
  • Thanked: 27 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Renault 4 GTL 1990., Renault 11 1984.
Elektronska antena
« : 01 Studenoga, 2018, 16:30:25 »
U nedoumici sam pa trebam pomoć jer si nisam najbolji prijatelj sa strujom. Spojio sam oldschool kazic u auto i ugradio elektronsku antenu na staklo. Iz radija je su isle 2 žice. Jednu sam spojio na + na originalnu žicu za radio, a drugu ispod šerafa na karoseriju. Iz antene su isle 2 žice i kabel za prijem. Jednu žicu sam spojio na sami spoj + auta i radija, a drugu na karoseriju. Sve radi, ali mi antena vuče struju cijelo vrijeme, neovisno o radiju. Dakle, kad sve pogasim i odem netragom, antena ostaje upaljena. Zanima me gdje da ju spojim da se pali i gasi kad i radio? Jel ju mogu spojit na + od radija prije spoja sa + od auta ili di? Ne vidim di bi na radiju spojio drugu zicu za antenu... hvala
RENAULT - des voitures à vivre
 

Offline gvx

Odg: Elektronska antena
« Odgovori #1 : 01 Studenoga, 2018, 16:43:56 »
Iz radia bi trebala ić posebna žica za napajanje antene ili pojačala. A ako nema te žice onda antenu spoji na kontakt. Kad ugasiš avto, isklopi se i antena.
Problemu treba dat težinu!
 

Offline Katramaniac

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 555
  • Thanked: 27 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Renault 4 GTL 1990., Renault 11 1984.
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #2 : 01 Studenoga, 2018, 16:59:20 »
Nema žice za antenu na radiju... da, na kontakt, to sam i mislio, ali gdje na kontakt? Kak s naveo, nisam bas frend sa strujom pa molim laicki...
RENAULT - des voitures à vivre
 

Offline Boxer

  • Administrator
  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 3115
  • Thanked: 144 times
  • Spol: Muški
    • http://alfa-corse.com
  • Lokacija: Čakovec
  • Vozilo:: Ponovo Alfa Romeo Sprint QV
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #3 : 01 Studenoga, 2018, 17:35:10 »
Pa ako ti recimo upaljač radi samo kad daš kontakt onda spoji k njemu...
Hrđa bez granica
 

Offline Katramaniac

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 555
  • Thanked: 27 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Renault 4 GTL 1990., Renault 11 1984.
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #4 : 01 Studenoga, 2018, 17:58:51 »
Eh, da imam upaljač  :blush2:
Druga nedoumica- skinuo sam + od antene, a radio i dalje ima signala... modernim rječnikom- votafak??

Edit: I radio radi, a spojen je samo na +...
« Zadnja izmjena: 01 Studenoga, 2018, 18:14:32 Katramaniac »
RENAULT - des voitures à vivre
 

Offline gvx

Odg: Elektronska antena
« Odgovori #5 : 01 Studenoga, 2018, 18:36:22 »
Ako ti se kućište radia dira na masu-karoseriju onda radi samo sa +.
Problemu treba dat težinu!
 

Offline Katramaniac

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 555
  • Thanked: 27 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Renault 4 GTL 1990., Renault 11 1984.
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #6 : 01 Studenoga, 2018, 19:05:59 »
Vratio sam sve natrag i sad je situacija ovakva- radio je spojen samo na + od auta, antena je spojena samo kablom za prijem u radio i sve radi kao i prije osim kaj antena uopće ne svijetli ni kad je radio upaljen ni kad je ugašen. Radio se ne dodiruje s karoserijom jer je u zasebno montiranoj plastičnoj konzoli. Kak to sve radi, pitaj boga, vidjet cemo jel sad vuce negdje struju...
RENAULT - des voitures à vivre
 

Offline bubuleja

Odg: Elektronska antena
« Odgovori #7 : 01 Studenoga, 2018, 19:51:40 »
Ljuljavac ima tolko lima da je masa u zraku
Koji klinac ce ti masa u r4**hehehehe
Adio mare
 

Offline gvx

Odg: Elektronska antena
« Odgovori #8 : 01 Studenoga, 2018, 20:46:42 »
Onda dolazi masa preko kabela od antene.
Problemu treba dat težinu!
 

Offline HILLMAN

Odg: Elektronska antena
« Odgovori #9 : 02 Studenoga, 2018, 09:34:42 »
Ljuljavac ima tolko lima da je masa u zraku
Koji klinac ce ti masa u r4**hehehehe

Sad ti je antena spojena kao i svaka druga. Sve ti radi samo ne pojačava signal, zato ne svjetli antena

Kad smo kod ove antene, dok ti je bila spojena na napajanje i svjetlila lampica od antene, jesi li osjetio oscilacije kod pojačanja signala ili ti je radila ravnomjerno. Mene na mojoj izluđuje drastična promjena jačine signala u vožnji.
bitno je znati šta neznaš
 

Offline Katramaniac

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 555
  • Thanked: 27 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Zagreb
  • Vozilo:: Renault 4 GTL 1990., Renault 11 1984.
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #10 : 02 Studenoga, 2018, 09:52:55 »
Nisam osjetio nikakve promjene u signalu... u Zg sve radi normalno, vidjet ćemo kak će se ponašat van Zg na područjima sa sabijim signalom... u drugoj četvorci mi je spojena na kontakt pa se i radio i antena pale na okret ključa, a ni tamo nisam osjetio razlike u signalu.
RENAULT - des voitures à vivre
 

Offline Megatron

  • Veteran member
  • ****
  • Postova: 440
  • Thanked: 15 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Kvarner
  • Vozilo:: Olupina
Odg: Elektronska antena
« Odgovori #11 : 15 Lipnja, 2019, 21:47:55 »
O čemu ti pričaš, kakva elektronska antena, misliš antena s pojačalom ili motorna teleskopska antena?


Ako misliš na antensko pojačalo napajanje glupo je u oba slučaja da ti je napajanje +12V spojeno konstantno na (+30 vod) jer ti preko noći troši akumulator. Ako spajaš na +12V preko ključa (+15 vod), to ti je pak glupo jer kada sjediš u ugašenom vozilu mora  biti ključ kontakt brave zakrenut da bi antena funkcionirala i da bi imao signala, znači opet glupo rješenje.

Ispravno rješenje ti je da se pojačalo antene aktivira kada se upali radio bez obzira da li je vozilo upaljeno ili ugašeno, bilo da je ključ u bravi ili nije, a to se aktivira preko plave žice izlaza iz radia (REMOTE +12V) koja služi za samo za pobudu vanjskih audio uređaja poput pobude dodatnog izlaznog pojačala za zvučnike, pobude teleskopske motorne antene.

Imaj na umu da ta plava žica iz radia (REMOTE +12V) ne služi nikako za napajanje spomenutih uređaja već samo za pobudu da znaju kada da se upale, znači vanjski uređaji moraju imati svoje posebno napajanje preko svojih +12V žica određenih kvadratura presjeka za napajanje i preko svojih osigurača.


Znači batali te primjere po Youtube što sam vidio jer to je smeće od posla!


Znači ti trebaš napajati pojačalo antene preko konstantnih +12V (vod +30) i uzmi ga sa žice i osigurača kojom se napaja radio, znači žuta žica. Spoji u paralelu sa postojećom žutom žicom još jednu žutu žicu i dovedi je na mehaničke kontakte 12V univerzalnog releja (oznaka 30). Na + pol zavojnice releja (oznaka 86) dovedi plavu REMOTE +12V žicu koja će aktivirati relej, masu zavojnice releja (oznaka 85) spoji na masu, a na odlazni mehanički kontakt releja (oznaka 87) spoji napajanje +12V crvenu žicu koja strši iz pojačala koje si kupio. Ovakvim spojem će antensko pojačalo raditi samo kada je radio upaljen što je i najlogičnije.
« Zadnja izmjena: 15 Lipnja, 2019, 23:27:09 Megatron »