Autor Tema: Pranje aluminija-motora  (Posjeta: 2254 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline OLD WEBER

Pranje aluminija-motora
« : 10 Siječnja, 2020, 23:34:13 »
Kod pranja motora , sa standardnom kemijom , obično se događa , da aluminijski djelovi (mjenjači, glava , poklopci ventila , razna al.kućišta...) potamne . Dali ima načina to ublažiti , skinuti tu patinu? Sa čim bi trebalo prati a da se nedogađaju te promjene , u boji aluminija ? Kakva vi imate iskustva? :hi:
dmdeweber@gmail.com /091 165 18 07 viber , whatsapp
 

Offline werdas

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #1 : 11 Siječnja, 2020, 08:21:50 »
Kod pranja motora , sa standardnom kemijom , obično se događa , da aluminijski djelovi (mjenjači, glava , poklopci ventila , razna al.kućišta...) potamne . Dali ima načina to ublažiti , skinuti tu patinu? Sa čim bi trebalo prati a da se nedogađaju te promjene , u boji aluminija ? Kakva vi imate iskustva? :hi:

imam nekaj malo iskustva s tim


tak da to s ledom sredim bez frke
mozda da probas s sodom pjeskarit to bi trebalo bit dost nježno a trebalo bi skinut sve...
 

Offline alfa fun

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 812
  • Thanked: 115 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Dalmacija
  • Vozilo:: neka auta i motori
Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #2 : 11 Siječnja, 2020, 09:00:53 »
Ako su manji djelovi, lagano s najfinijom (one mekane koje budu po 10-ak + komada u pakiranju) žičanom spužvicom za suđe. Malo je smočim vodom i lagano po aluminiju. Kasnije isperem čistom vodom.
<br /><br />
Nisam mehaničar, nisam megaextrajednistveninezamjenjivi autoexpert. Samo volim prometala. Običan sam. Vulgaris.
 

Offline OLD WEBER

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #3 : 11 Siječnja, 2020, 09:36:50 »
Za pjeskarenje ili ultrazvučnu kadu i takve načine je jasno , al kako riješiti kad je to na autu? Ovo sa metalnom spužvicom ok , al dali ima još neki sistem , neka kemija? Recimo , mjenjač , kako njega očistit , a da se ne skida sa auta?
dmdeweber@gmail.com /091 165 18 07 viber , whatsapp
 

Offline werdas

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #4 : 11 Siječnja, 2020, 09:51:58 »
Za pjeskarenje ili ultrazvučnu kadu i takve načine je jasno , al kako riješiti kad je to na autu? Ovo sa metalnom spužvicom ok , al dali ima još neki sistem , neka kemija? Recimo , mjenjač , kako njega očistit , a da se ne skida sa auta?
Mjenjac je opcenito tesko oprat jer je neka legura koja je dost hrapava pa je dost necistoca gore.
Na autu je i dost nedostupan pa je i to problem ponekad.

Inace perem i aute s suhim ledom, znaci doslovno se sve moze s tim oprat od sjedala pa do motora i plastike bez frke i odma je suho pa se moze sjest i vozit.
 

Offline alfa fun

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 812
  • Thanked: 115 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Dalmacija
  • Vozilo:: neka auta i motori
Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #5 : 11 Siječnja, 2020, 15:01:55 »
Za pjeskarenje ili ultrazvučnu kadu i takve načine je jasno , al kako riješiti kad je to na autu? Ovo sa metalnom spužvicom ok , al dali ima još neki sistem , neka kemija? Recimo , mjenjač , kako njega očistit , a da se ne skida sa auta?

Ja sam kupio onaj široki pinel (kist) s dugom, zakrivljenom drškom. Ulijem u neku posudu ivasol, umočim pinel i deri. Isperem vodom...
Nisam mehaničar, nisam megaextrajednistveninezamjenjivi autoexpert. Samo volim prometala. Običan sam. Vulgaris.
 

Offline old dog

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #6 : 11 Siječnja, 2020, 17:36:11 »
Pa da, perolin nekakav i četka i minivoš..i deri po budali! Samo puno bolje skida kad je toplo vrijeme. Ili grijati perolin i da je topla voda na minivošu. Nikad mi aluminij nije potamnio nakon pranja
///// uno 1.9 TD
 

Offline YUGOABARTH

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 1489
  • Thanked: 5 times
  • Lokacija: Erkovčići (Hum)
  • Vozilo:: Zastava Yugo, Renault 4 TL
Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #7 : 12 Siječnja, 2020, 22:13:01 »
Famin je majka za sve odmašćivanje!!! ove kemije tima dimer su dobre jake i sve je to ok,ali uvjek pušćaju fleke i jako nagrizaju pituru. Ja san najzadovoljniji Faminom,ivasol mi ni baš...
 

Offline alfa fun

  • Antique Member
  • *****
  • Postova: 812
  • Thanked: 115 times
  • Spol: Muški
  • Lokacija: Dalmacija
  • Vozilo:: neka auta i motori
Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #8 : 12 Siječnja, 2020, 22:41:50 »
Nisam nikad probao taj Famin. Di toga ima za kupit?
Mislim da je najbitnije strpljenje, lipo pomalo kad se uvati vrimena. Dio po dio i to mora izgledat dobro.
Evo, ja san dvi prošlo lito malo otprašija.

<br /><br /><br /><br /><br /><br />
Nisam mehaničar, nisam megaextrajednistveninezamjenjivi autoexpert. Samo volim prometala. Običan sam. Vulgaris.
 

Offline Čuvitar

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #9 : 13 Siječnja, 2020, 09:29:18 »
Meni idu na živce ove točkice (oksidacija) iza pranja ovim kemijama. Ima li nešto za namazati iza pranja, možda silikonskim spray-em pošpricat - je li ko ima iskustva?

Sent from my KING_KONG_3 using Tapatalk

Šaka suza , vrića smija , ča je život vengo fantažija
 

Offline dejanR

Odg: Pranje aluminija-motora
« Odgovori #10 : 13 Siječnja, 2020, 16:14:54 »
Da li je aluminij prljav ili oksidiran?

Ako je prljav, pereš s bilo kojim odmaščivačem.

Ako je oksidirao možeš polirati ali opet bude oksidirao...