Autor Tema: Jaguar XJR  (Posjeta: 2070 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline chaos

• Antique Member
  • Vozilo:: ŠporKuja & Egzotika vs SuperGirl & Glišo
Odg: Jaguar XJR
« Odgovori #30 : 08 Lipnja, 2021, 21:23:23 »
A koliko je praktična ta ručica ručne kočnice ? ..... Ono mene nervira i vako na slici.
ko' nemoš popraviti ćekičem ... sigurno je problem sa letrikom!

Offline sigmafahrer

• Antique Member
  • Spol: Muški
  • Vozilo:: citroen cx,bmw 335
« Odgovori #31 : 08 Lipnja, 2021, 21:37:59 »
E, da, to je i meni upadalo prvo u oči kad sam nekad gledao slike tog interijera. Kao i one kod Porschea 928 ili Lotusa Esprita. Ali evo poslije par dana vožnje vidim da mi ne smeta ta pozicija

Offline el classico

« Odgovori #32 : 11 Lipnja, 2021, 20:08:26 »
SIR Marko

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

Offline OVERDOSEDSPEEDJUNKIE

« Odgovori #33 : 11 Lipnja, 2021, 22:04:23 »
Kod Švicaraca. Tamo je bio do prije par mjeseci. Stvarno ga je netko pazio. Kupljen je nov kod Emila Freya, pravljen za švicarsko tržište. Većina XJR auta imaju mat crne okvire stakala, za Švicarsku i Ameriku su išli ovi kromirani. Tako kaže vlasnik prije mene, nisam provjeravao. A i bolje što je bio u Schweizu, poznato je da su tamo auti u prosjeku uredniji i bolje održavani.

Ako je iz Švice onda nije ni razrađen  :))
NO GANDINI - NO LAMBORGHINI
Ima vozača....ima pilota....ali nema Senne
Nakon Senne? Samo sjene.

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #34 : 12 Lipnja, 2021, 14:40:22 »
Auto napokon prijavljen

Dobio je nova KN pluća i nove gume, jučer montirane

Offline jeep frik

• Antique Member
  • Vozilo:: Jeep Wrangler
« Odgovori #35 : 13 Lipnja, 2021, 15:35:58 »
Kombinirane gume? :thmbup:

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #36 : 13 Lipnja, 2021, 18:53:14 »
Ne, zimske su. Ma nemam još jedan set felgi, samo ove na autu. Tako ću do slijedećeg ljeta ovako voziti. A do tada pokušati pronaći još jedne Asteroid felge za ljetni set. Da sam sad kupio ljetne, onda na jesen opet felge i zimske gume, prevelik izdatak u kratko vrijeme. A nisam za akcije premještanja zimskih/ljetnih guma na iste felge.
Zimskih guma za malo veće brzine nema baš puno, bilo je Falken ili Vredestein. Vredestein WintracPro sam kupio zimus za CLS, vrlo dobra guma. Pa nije bilo teško odlučiti, čak imam istu dimenziju kao na Mercedesu. A cjelogodišnje gume? Ljeti lošije od ljetnih, zimi lošije od zimskih. Pod određenim uvjetima da, ali mislim da je još uvijek najbolje imati dva seta
« Zadnja izmjena: 13 Lipnja, 2021, 18:59:43 sigmafahrer »

Offline Sepra

« Odgovori #37 : 14 Lipnja, 2021, 12:43:47 »
ne bude ti u DE nitko sral kaj se voziš na zimskim po ljeti?
Svinja...

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #38 : 14 Lipnja, 2021, 13:22:39 »
Ne. Smiješ se voziti ljeti sa zimskim gumama, nije zabranjeno.I obrnuto ako nisu zimski uvjeti na cesti. Nije kao u Sloveniji, Austriji vezano za datume.
Jedino gdje možeš evtl. biti kriv, a šanse su male, da dođe do nezgode gdje se ne može lako utvrditi tko ju je skrivio. Pa ako završi na sudu i netko uspije dokazati  da si zbog zimskih guma imao duži put kočenja, izlijetanje itd.

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #39 : 04 Srpnja, 2021, 14:52:50 »
Prošlo je mjesec dana od kupovine auta, napravio sam nešto kilometara pa sad mogu nešto više napisati o njemu.

O dizajnu i dimenzijama
Inače volim bar pokoju oštru i ravnu crtu na autima. I kada bi mi netko rekao da auto na kojem nema ravne crte, na kojem je sve zakrivljeno i okruglo može biti lijep bio bih skeptičan. Ali evo takvog slučaja, X308 je upravo to. Osim tehnike to je ono što razlikuje prethodnika X300 od ovog X308. Na 300tki je još i bilo ravnih crta, na 308 je sve zaobljeno što se moglo. Ali što ga više gledam sve više mi se sviđa. Već dugo mislim da bi se auto izvana potpuno upoznao treba ga koji put ručno oprati, tek kad rukom pređeš svaki njegov dio dobiješ potpunu sliku i vidiš je li ti "sjeo". Kao sa ženama. Jag 308 je dužinom od 502 cm visoka klasa dok je u kabini tek viša srednja, a po današnjim mjerilima čak i srednja klasa. Naprijed ok, ali za putnike prosječne visine iza ima tek dovoljno mjesta za noge, ništa više od toga. Sve mijenja duga verzija LWB u kojem se dobilo mjesta baš tu gdje treba, stražnja vrata i prostor za noge putnicima iza. Te duge verzije mjere 514 cm što malo mijenja bočnu siluetu a i potrebno mjesto za parkiranje. Širina auta inutra je ok. Još me jedna stvar iznenadila a to je visina poda od tla. Auto djeluje izduženo zbog malo nižeg krova ali i visokog poda što olakšava ulaz nama starijima u auto. Kad vidiš kako je nizak pomisliš u ovo je teško ulaziti i izlaziti. Ali naprotiv. U slučaju XJRa sa 18" felgama je to još koji cm više i stvarno je lako ući i izaći. Kako je ovih dana ovdje bilo nevremena, pljuskova, u dva navrata sam morao proći s njim kroz dublju vodu što mi je ovako visok pod olakšao.

O ovjesu
Auto je stvarno udoban za voziti iako se ovdje radi o tvrđe podešenoj R verziji. Udobnost je uz tih motor prvo što primjetiš u vožnji. R Jaguari pa tako i ovaj moj su opremljeni CATS amortizerima, prepoznatljivi po štekerima na gornjem dijelu. U sebi imaju elektromagnetni ventil koji otvara i zatvara protok ulja u amortizeru i tako postaje mekši ili tvrđi. Informacije obrađuje i kontrolira kompjuter a skupljaju ih senzori na ovjesu koji mjere uzdužne, bočne nagibe, količinu udaraca i gibanja ovjesa te senzor položaja papučice gasa i impuls sa brzinomjera. Obični ovjes na slabijim verzijama je zbog viših guma i manjih felgi još udobniji. Auto je stabilan i do neke granice dobro drži pravac. Gdje mu je granica u zavojima to nisam isprobavao, ali ljeto i mekane zimske gume, tu ne treba očekivati čuda. Vidjet ćemo kako će biti na ljetnim gumama, ipak vjerujem da tu nije na razini njemačke konkurencije. Na većim brzinama do 200, 210 je ok ali poslije se stvar mijenja.Tad su potrebne korekcije volanom, a u brzim neravnim zavojima auto prilično plovi, tada ne pomaže ni CATS i to su situacije gdje poželiš tvrđi i stabilniji ovjes. Ipak je maca cruiser, nije sportaš.

O motoru i mjenjaču
Motor bi opisao sa "mogu ako hoću". Nije nervozan niti željan da se zavrti, ali može ako treba. Mislim da normalnom čovjeku koji kupuje X308 i ne treba jači motor od atmosferca 4.0 V8 sa 284 ks koji možda i bolje harmonizira sa mekim ovjesom. Ali eto ja volim te neke top modele, ne samo zbog snage nego zbog ukupnog paketa pa sam zato izabrao XJR. Tih 80 ks razlike između V8 4.0 i XJRa se u svakodnevnoj vožnji i ne osjeti. Kako sam već napisao zvuk je decentan, mirno prede. Kad ga stisneš ili kad su spuštena sva stakla čuje se da je V8. Inače čuo sam i manjeg 3.2 V8, on je još tiši i uglađeniji od većih 4.0 motora. Kažu da je AJ V8 najlakši motor početka stoljeća što je dovelo i do nedostataka o kojima ću kasnije. Mercedesov mjenjač bi trebao biti dobar, kod mene šalta dobro zasad. Planiram jednom isprati mjenjač, promjeniti ulje, filter i elektronsku ploču koja dolazi u istom setu, iako Jaguar nije predvidio nikakvo održavanje ovog mjenjača. Znalci kažu da bi bilo dobro. Za nekakav minus i ono što me malo smeta bi naveo ne način šaltanja nego njegovu vezu sa papučicom gasa dok je mjenjač u N-normalnom režimu rada. Tu između ler gasa i kickdowna fali mu ponekad da prešalta u nižu. Možda imam i nekakvu grešku, ne znam. Kad se dugmetom pored mjenjača prebaci na S-sport način onda je ta veza zadovoljavajuća. Ujedno, tada auto iz stajanja kreće iz prve brzine, dok u N-u kreće iz druge. Moment od 500 Nm se prilično osjeti, a i snaga kad se motor zavrti i zazviždi kompresor. Zasad nema nikakvog curenja, suhi su i motor i mjenjač i diferencijal. Ugradnjom KN zračnog filtera nisam osjetio nikakve razlike osim malo drugačijeg zvuka kod usisavanja. Dok mi je CLS, poslije zamjene na KN prodisao punim plućima, motor je osjetno življi, bolje prima gas. Potrošnja Jaguara je od 14 do 15 litara. Dugoročno očekujem nešto manje, jer ga sad često nagazim po autocesti i isprobavam za šta je sposoban.

Gume su sad nove, u budućnosti planiram još neke radove ali ništa hitno osim možda lakiranja prednjeg branika. Što se tiče kvalitete materijala i izrade, nije na razini njemačkih auta te klase i tih godina, ali to sam i očekivao. U stvari, mislio sam da je i lošije urađen, bolji je nego što sam mislio. Čitam o pouzdanosti, kažu da tu nije lošiji niti skuplji od npr. S-klase ili BMWa 7. Vidjet ćemo kakve ću ja biti sreće. Poslije ću napisati i o nekim tipičnim manama za ovaj auto, možda nekoga bude zanimalo.

Evo još par slika

« Zadnja izmjena: 06 Srpnja, 2021, 12:16:44 sigmafahrer »

The following users thanked this post: robert1, tomtom

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #40 : 05 Srpnja, 2021, 10:47:54 »

Offline studentt

« Odgovori #41 : 05 Srpnja, 2021, 17:42:33 »
Znaci nista vise od alata ti ne treba?
Ludilooo :cool: ;D

Offline sigmafahrer

• Antique Member
« Odgovori #42 : 05 Srpnja, 2021, 20:16:52 »
Eh, bilo bi dobro da je tako  :yes:

Offline sarmaguru

« Odgovori #43 : 06 Srpnja, 2021, 09:00:55 »
Direktorska lađa  :big_boss:

Offline Zvonimir1985

• Antique Member
  • Vozilo:: švabe i talijan te pokoji japanezer
« Odgovori #44 : 06 Srpnja, 2021, 21:56:40 »
Što se tiče kvalitete materijala i izrade, nije na razini njemačkih auta te klase i tih godina, ali to sam i očekivao.

U mom sjećanju te u mojoj prostoj mašti oko 308ice je kvaliteta upotrebljenih materijala daaaaaaleko bolja nego u aosmici te u esonji. Za sedmicu ne znam, nisam nikada vozio tu đejmsbond liniju.
Koža u Jagu je definitivno bolja! Drvo je drvo, a ne plastičurina! Aluminij nije plastika! Osjećaj za vozačevim sicom prilikom stajanja u leru u usporedbi sa ovima gore je nemjerljivo ugodniji u velikom Jaguaru.
Kako sam već sto puta rekao/napisao, meni je točno ta linija vjerojatno najbolje dizajnirani i mome oku najugodnijji automobil ikad proizveden, ali u isto vrijeme ga se bojim i ne želim si ga kupiti i voziti! Možda jednom kad odrastem i budem u svom dvorcu iznad salona sa kramama imao veliku blagovaonicu i dnevni boravak, tada će stajati na okruglom postolju i vrtiti se neprekidno! ;D :koo-koo: :read: :balkidance: :big_boss: :drinks: