Da malo osvježim temu.
[video=youtube;2gEYYZvDo9o][/video]
Kao ponosni vlasnik Trabanta 601 DeLux iz '68., sam pročitao, pogledao dosta o trabiu i opčenito IFA-i. Te kao unuk Trabantfarera i sin mehaničara specijaliziranog za Trabante i Wartburge mogu reći da su ljudi u zabludi što se tiče ovih vozila. Namjerno kažem vozila, jer su to auti osmišljeni kao vozila radnog naroda, a ne kao luksuz.
Konkretno o Trabantu.
Treba u startu naglasiti da je to automobil čiji je razvoj koštao kao prosječan automobil tog doba. I da su konstruktori geniji koji su stvorili automobil koji ima sve, a nema ništa. Tj. Sve što je na autu služi svrsi, sve je najjednostavnije moguće i takvo je održavanje.
Trabant nije plastičan kako se misli. Ustvari na autu je jako malo plastike. U nedostatku čelika su konstruktori izmislili Duroplast, karton i pamuk spresani zajedno. I nakon 50 godina ne gubi svojstva.
Školjka je čelična, sa oklopom od duroplasta, čak je i instrument tabla limena.
Motor ima rok trajanja 30-40 00/0 km, 100€ u mađarskoj i eto novi. Koliko koštaju servisi za ovodobne aute?
Potrošnja je oko 8 litara + 2taktol. Što ustvari nije puno s obzirom da je to jedini trošak između servisa/generalki, trošak registracije za auto od 19kw, još po sistemu drugi auto i oldtimer je zanemariv.
U 50 godina koliko postoji mislim da nije bilo perioda kada se nisu okretali za njim.
Ugođaj u vožnji je nešto posebno, tvrd ko kamen, a 28cm od podloge. Nema bankine koja mu smeta u parkingu. Kotrlja se veselo u svim vremenskim uvjetima, na svim podlogama...
Zamislite cvajtakta kad zavrišti na 5000okr/min, pa pustiš kvačilo naglo, gas do kraja, na 9000, kojije to osječaj. Niti su to neka ubrzanja ni brzine, ali to je nešto nevjerojatno.
I za kraj svima koji neznaju Golf ! je ustvari Trabant 603, kojeg je Honecker zabranio, a netko prebacio preko Zida i eto spasa VW-u.